0
طلاق توافقی

قانون جدید طلاق توافقی

قانون جدید طلاق توافقی در کشور ایران

طلاق توافقی یکی از متداول ترین انواع طلاق هاست که در قانون ایران نیز بدان اشاره است و از انواع بسیار ساده طلاق در ایران است.

در طلاق توافقی زن و شوهر باید قبل از درخواست طلاق بر سر یک سری مسائل از قبیل مهریه، نفقه ، اجرت المثل زمان زناشویی، نفقه فرزندان، حضانت، جهیزیه و …. توافق کنند.

نکته مهمی که در خصوص جدایی توافقی می توان مطرح کرد بحث ارجاع به مشاور است که یکی از امور اجباری تعیین شده در قانون در این نوع از جدایی است. حتما زوجین باید به مشاوره مراجعه کنند و بعد از آن گواهی عدم امکان سازش صادر خواهد شد.

ادامه مطلب …
0
شرایط جدید ویزای استارت آپ

شرایط جدید ویزای استارت آپ مهاجرت به کانادا

جدیدترین شرایط اخذ ویزای استارت آپ برای مهاجرت به کانادا

شرایط جدید ویزای استارت آپ استان کبک برای متقاضیان مهاجرت به کانادا به این ایالت شرایط خاصی در نظر گرفته که یکی از آن ها ویزای استارت آپ است. برای دریافت این ویزا متقاضی باید توانایی خواندن، گوش دادن، نوشتن و صحبت به زبان انگلیسی و فرانسه را داشته همچنین در آزمون زبان نمره 5 را دریافت کند.

ادامه مطلب …
0
وکیل مالیات بر ارث در تهران

وکیل مالیات بر ارث در تهران

اقدامات وکیل مالیات بر ارث در تهران

وکیل مالیات بر ارث در تهران ، مالیات به شاخه‌ای از مالیات‌های مستقیم گفته می‌شود که دولت به موجب قانون از افراد دریافت می کند.

به این صورت که: هرگاه فردی فوت کند ورثه و بازماندگان آن باید نسبت به انحصار وراثت اقدام کنند تا وراث متوفی به صورت رسمی مشخص شوند.

پس از دریافت انحصار وراثت مکلفند به مدت یک سال به سازمان امور مالیات محل سکونت متوفی مراجعه و اظهارنامه معین شده که در آن اطلاعاتی نظیر مشخصات هویتی و مکانی متوفی و وراث حین فوت، اموال و دارایی و بدهکاری ها،هزینه های کفن و دفن و واجبات عبادی و دیون متوفی نظیر مهریه همسر را در آن درج نمایند.

ادامه مطلب …
0
نرخ مالیات بر ارث مغازه

نرخ مالیات بر ارث مغازه

نرخ مالیات بر ارث مغازه چگونه محاسبه می گردد؟

مالیات بر ارث مغازه، مالیاتی است که دولت ازحق انتقال آن مغازه به وراث آنها پس از مرگ دریافت می کند. مالیات‌ بر ارث مغازه براساس ارزش کلی مغازه های متوفی است که نرخ میزان مالیات ‌بر ارث مغازه آن به عوامل همچون تاریخ فوت، طبقه وراث بستگی دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

منظور از مالیات بر ارث مغازه، رستوران ها، عمده فروشی ها، انواع آژانس ها، انواع بنگاه های معاملاتی و سایر مغازه های گوناگون می باشد. که به مراتب، مالیات‌بر ارث مغازه نسبت به سایر اموال و دارایی های متوفی می تواند بیشترین مبلغ مالیات بر ارث را به خود اختصاص دهد .

ادامه مطلب …
0
محاسبه مالیات ارث بر ملک

محاسبه مالیات ارث بر ملک

نحوه محاسبه مالیات ارث بر ملک چگونه است؟

قانون مالیات های مستقیم، هرگونه درآمد اتفاقی افراد را مشمول مالیات بر درآمد اتفاقی می داند. ارث نیز یکی از مصادیق درآمدهای اتفاقی افراد است، اما به دلیل ویژگی های به خصوص خود، از مبحث درآمدهای اتفاقی جدا شده و فصلی جداگانه را در قانون مالیات ها به خود اختصاص داده است. هنگام تقسیم اموال متوفی چقدر مطالبه می شود، یعنی پیش از توضیح نحوه محاسبه مالیات بر ارث خانه و مالیات بر ارث خودرو  و پرداخت مالیات بر ارث ملک مسکونی، وراث عملا نمی توانند اموال متوفی را تقسیم نموده و به خود منتقل نمایند.

ادامه مطلب …
0
قوانین مالیات بر ارث آپارتمان

قوانین مالیات بر ارث آپارتمان

آشنایی با قوانین مالیات بر ارث آپارتمان | 

قوانین مالیات بر ارث آپارتمان ، مالیاتی است که دولت از حق انتقال آپارتمان به وراث آنان بعد از مرگ دریافت می کند. این نوع مالیات طبق ارزش معاملاتی منطقه مسکونی محاسبه می شود که نرخ میزان مالیات بر ارث آن به عواملی از قبیل تاریخ فوت، طبقه وراث بستگی دارد.

ادامه مطلب …
0
مالیات بر ارث سپرده بانکی

مالیات بر ارث سپرده بانکی

مالیات بر ارث سپرده بانکی چیست؟

امروزه همه ما اصطلاح مالیات بر ارث و سپرده بانکی را بارها و بارها شنیده ایم اما چیزی که حائز اهمیت است ترکیب مالیات بر ارث سپرده بانکی است در صورتی که بخواهیم یک تعریف عامیانه و کامل از این مقوله داشته باشیم می توان گفت به محض اینکه شخص فوت می کند شناسنامه او باطل می شود و با توجه به یکپارچه شدن سیستم های اطلاعاتی فوت شخص از طریق سازمان ثبت احوال در زمان ابطال شناسنامه به ارگانهایی از قبیل بانک ها، سازمان ثبت اسناد و املاک، دفاتر اسناد رسمی و … گزارش می شود به همین جهت از این زمان تمامی حسابهای بانکی متوفی مسدود می شود.

با این کار قابلیت دسترسی و برداشت از این حسابها وجود ندارد و این چیزی است که وراث اول از همه با آن مواجه می شوند.

وراث برای تقسیم دارایی و انتقال اموال متوفی، نیاز به دریافت گواهی واریز مالیات بر ارث دارند و این گواهی پس از تشکیل پرونده مالیاتی، ارایه اظهارنامه و پرداخت مالیات، توسط اداره امور مالیاتی محل سکونت متوفی صادر می گردد.

مالیات بر ارث حساب های بانکی

مالیــات بــر ارث حساب های بانکی از سال ۹۵ که تا به همین لحظه ۳ درصد می باشد یعنی ۳ درصد کل حساب بانکی به نحوی که در این خصوص باید عرض کرد که حساب ها و سپردهای بانکی از سال ۹۵ تا کنون از هیچ معافیت مالیاتی بهره مند نیستن و از کل سپرده این ۳ درصد لحاظ میشود.

در حالی که در مورد سپردهای بانکی قبل از سال ۹۵ و در مورد افرادی که قبل سال ۹۵ فوت کرده اند و مشمول قانون قبلی می شوند باید عرض کرد ۸۰ درصد سپرده مشمول معافیت می شد و از بیست دردرصد باقی مانده به این شرح مالیات اخذ میگردد:

میزان نرخ مالیات بر ارث سپرده بانکی

 • سپرده بانکی تا پنج میلیون ۱۵ درصد
 • سپرده بانکی ۵ تا ۲۰ میلیون ۲۰ درصد
 • سپرده بانکی ۲۰ تا ۵۰ میلیون ۳۰درص
 • سپرده از ۵۰ میلیون به بالا ۳۵ درصد

نکته مهم که قابل توجه است اینکه در صورتی که پول نقد در صندوق های امانات اعم از دولتی و یا خصوصی باشد در این صورت وراث باید (10 درصد) این مبلغ را به عنوان مالیات بر ارث پرداخت نمایند.

در این مطلب سعی کردیم بحث را بطور کامل و عامیانه برایتان شرح دهیم. البته تمام مالیات بر ارث چه نقدی و چه غیر نقدی دارای تبصره و بندهای زیادی هستند که یک وکیل اشراف کامل بر این کار دارد. در پایان هر گونه سوالی در خصوص انواع مالیات بر ارث از قبیل مالیات بر ارث مغازه، مالیات بر ارث زمین ها، مالیات بر ارث سهام و … داشته باشید می توانید با مشاوران تماس گرفته و از راهنمایی های آنان بهره مند شوید.

0
مستمری متوفی

شرایط برخورداری از مستمری متوفی

هنگامی که شخصی فوت می کند اموال و دارایی او بین ورثه تقسیم می شود و هر کدام از وراث سهم ارث خود را طبق قانون از اموال و دارایی می برند. ولی با این وجود امکان دارد متوفی علاوه بر اموال خود، مستمری بگیر و تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی نیز باشد و یا حتی امکان دارد دارایی تحت عنوان ارث نداشته باشد و فقط مستمری داشته باشد. هنگامی که شخص فوت می کند تحت شرایطی خاص به اشخاص مشخصی به میزان معین در قانون از حقوق متوفی به بازماندگانش می رسد. ما در این مقاله به بررسی شرایط و نحوه برخورداری از حقوق متوفی می پردازیم، همچنین شما هر گونه سوالی در خصوص مالیات بر ارث و یا نحوه انجام این مقوله را داشته باشید می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دریافت مستمری متوفی (حقوق)

مطابق بخشنامه «شرایط و نحوه برخورداری بازمانده های بیمه شدگان از خدمات و تعهدات قانونی سازمان تامین اجتماعی»، بازماندگان در شرایط ذیل می توانند حقوق (مستمری) متوفی را دریافت نمایند:

1 – در صورت فوت بیمه شده بازنشسته

2- در صـورت فوت بیمه شده از کارافتاده کلی مسـتمری بگیر، در صـورت فـوت بیمه شـده ای که در ده سـال آخر حیات خـود حداقل حق بیمـه یکسـال کار، مشـروط بـر اینکه ظرف آخرین سـال حیات حـق بیمه 90 روز کار را پرداخـت کرده باشـد .

3 – در مواردی که بیمه شـده در اثر حادثه ناشـی از کار یـا بیماری های حرفه ای فـوت نماید .

افرادی که حق دریافت مستمری فرد فوت شده را دارند 

افرادی که حق دریافت مستمری فرد فوت شده را دارند در ذیل بیان کرده ایم ولی هر کدام از آنان باید دارای شرایطی باشند که به آنان مستمری تعلق گیرد و در صورتی که به آن ها مستمری فرد متوفی تعلق گرفت باید به میزانی که قانون تعیین کرده است تقسیم گردد. بازماندگانی که در صورت داشتن شرایط لازم مستمری متوفی را دریافت می کنند عبارت هستند از:

 • زوجه دائم بیمه شده متوفی
 • شوهر بیمه شده زن متوفی
 • فرزند ذکور متوفی
 • فرزند اناث متوفی
 • فرزند خوانده متوفی
 • پدر و مادر متوفی

نحوه محاسبه میزان مستمری متوفی برای بازماندگان

میزان مستمری بازماندگان عبارتست از 30/1 (یک سی ام) مزد یا حقوق متوسط بیمه شده ضربدر سنوات پرداخت حق بیمه، مشروط بر اینکه این مبلغ از پنجاه درصد مزد یا حقوق متوسط ماهانه او کمتر و از صد در صد آن بیشتر نباشد. (منظور از مزد یا حقوق متوسط، جمع کل مزد یا حقوق بیمه شده که به ماخذ آن حق بیمه دریافت گردیده، ظرف هفتصد وبیست روز قبل از فوت تقسیم بر روزهای کاری ضربدرعدد30است)

نحوه سهمیه بندی مستمری متوفی برای بازماندگان

 • سهم همسر متوفی معادل 50% کل مستمری استحقاقی است و چنانچه بیمه شده مرد دارای چند همسر دائم باشد مستمری بین آنها به تساوی تقسیم خواهد شد.
 • سهم هر فرزند متوفی معادل 25% مستمری استحقاقی است ودر صورتیکه فرزندان هم پدر و هم مادر خود را از دست داده باشند ، سهم آنان دو برابر این میزان خواهد بود.
 • سهم هر یک از پدر و مادر متوفی ، معادل 20% مستمری استحقاقی خواهد بود.

مدارک لازم برای برقراری مستمری بازماندگان

 • گواهی فوت بیمه شده یا مستمری بگیر که از سوی سازمان ثبت احوال صادر شده باشد.
 • اصل و تصویر شناسنامه و کارت ملی متوفی و بازماندگان واجد شرایط
 • اصل و تصویر عقدنامه همسر متوفی
 • قیم‌نامه یا گواهی رشد
 • گواهی تحصیلی برای فرزندان پسر بالای 18 سال
 • صورتجلسه کمیسیون پزشکی در مورد از کارافتادگی فرزندان یا پدر و مادرویا شوهر (در صورت لزوم)

 

 

0
وظایف کارآموز وکالت

وظایف کارآموز وکالت کانون وکلای دادگستری

وظایف کارآموز وکالت کانون وکلای دادگستری

مقاله حاضر در مورد وظایف کارآموز وکالت که توسط موسسه حقوقی کیانداد ، زیر نظر کارشناسان مجرب بررسی شده و در اختیار مخاطبان و کاربران قرار می گیرد.

1- انجام کارهای واگذار شده از سوی کانون وکلا، مانند کار در دادسرا، دادگاه و…

2- گذراندن دوره آموزش رایانه به تشخیص کانون و ارائه گواهی مراکز آموزشی مورد تأیید کانون وکلا

3- انجام کارها و پیگیری پرونده‌های مرتبط با کارآموزی، تحت نظر و راهنمایی‌های وکیل سرپرست و تسلیم گزارش به وی

* نکته 1:کارآموز باید کلیه امور وکالتی را که خود قبول می‌کند یا توسط وکیل سرپرست به او واگذار می‌شود، مانند تنظیم وکالت‌نامه، دادخواست، شکواییه، لایحه و … با نظارت وکیل سرپرست انجام دهد.

وظایف کارآموز وکالت

* نکته 2: تأسیس هرگونه دفتر یا مؤسسه، به تنهایی یا مشارکت با کارآموزان دیگر و وکلا برای کارآموز ممنوع بوده و مکلف است در دفتر وکیل سرپرست حاضر شود. تخلف از این امر تخلف انتظامی محسوب می‌شود.

4- کارآموز باید گزارش عملکرد خود را که حاوی حضور در جلسات دادگاه، سخنرانی و کارگاه آموزشی و دفتر است، در پایان هر سه ماه، به وکیل سرپرست ارائه دهد. وکیل سرپرست نیز باید پس از ملاحظه‌ی گزارش حداکثر ظرف یک هفته، نظر خود را به کمیسیون اعلام نماید.

* نکته 3: عدم حضور کارآموز در بیش از یک پنجم مجموع جلسات سخنرانی یا کارگاه‌های آموزشی، نقصان محسوب می‌شود. عدم حضور در بیش از یک دوم جلسات موجب تجدید دوره خواهد شد.

‌5- شرکت در جلسات دادرسی مدنی و کیفری دادگاه‌ها حداقل ماهی دو مرتبه و تهیه گزارش از پرونده‌های مذکور

گزارش‌ها باید حداکثر ظرف دو هفته از تاریخ جلسه دادگاه، به صورت منظم جمع‌آوری، تایپ یا پاکنویس شده و در مهلت‌های اعلامی، تسلیم کمیسیون شود. شماره‌گذاری صفحات و تنظیم فهرست برای گزارش‌ها الزامی است.

* نکته 4: حضور کارآموز، ماهانه در دو جلسه دادرسی مدنی و کیفری دادگاه‌ها، حداقل تکلیف است.

کانون وکلای دادگستری

6- حضور در دایره معاضدت قضایی (قبول وکالت کسانی که توانایی مالی برای پرداخت حق‌الوکاله وکیل را ندارند) و آموزش لازم با توجه به امکانات کانون و تصمیم کمیسیون و ارائه دوره گواهی دایره معاضدت در پایان دوره

7- کارآموز مکلف است پس از پایان دوره یا در مهلت‌هایی که کمیسیون تعیین می‌کند، پایان دوره خود را اعلام و مدارک انجام تکالیف را حداکثر ظرف بیست روز به کمیسون کارآموزی  تسلیم نماید.

8- بعد از احراز و تشخیص انجام وظایف توسط کارآموز، وی باید برای آزمون اختبار آماده شود و بعد از قبولی در این آزمون و انجام مراسم تحلیف (سوگند خوردن) و یاد کردن سوگند پروانه وکالت پایه یک را دریافت می‌نماید.

تغییر نام خانوادگی

0
وکیل پایه یک دادگستری

وکیل پایه یک دادگستری

وکیل پایه یک دادگستری

مقاله حاضر در مورد وکیل پایه یک دادگستری که توسط موسسه حقوقی کیانداد ، زیر نظر کارشناسان مجرب بررسی شده و در اختیار مخاطبان و کاربران قرار می گیرد.

* وکیل پایه یک دادگستری شخصی است که پس از طی دوره تحصیلات دانشگاهی در مقطع کارشناسی و یا بالاتر در رشته حقوق یا فقه و مبانی حقوق اسلامی یا هم‌‌تراز آن در حوزه علمیه، در آزمون کانون وکلای دادگستری که هر سال یک بار برگزار می‌شود، موفق به کسب معدل و ترازی شده باشد که بتواند در بین رقبای پرشماری که دارد به عنوان کارآموز وکالت پذیرفته شود.

* سپس بعد از قبولی در آزمون کانون وکلا باید استعلامات مورد نیاز را انجام دهد که شامل مواردی چون عدم اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی نیز می‌باشد که این آزمایش‌ها توسط پزشکی قانونی انجام می‌شود، همچنین باید گواهی عدم سوء پیشینه کیفری و… را از نهادهای امنیتی دریافت و ارائه نماید.

* برای اینکه فرد به یک وکیل پایه یک دادگستری تبدیل شود، به عنوان کارآموز وکالت باید حدود دو سال زیر نظر وکیل پایه یک دادگستری باتجربه (وکیل سرپرست) به یادگیری و کسب تجربه در زمینه حقوق از طریق حضور در جلسات دادرسی داگاه‌های مختلفی همچون کیفری، حقوقی، خانواده، اطفال و… بپردازد.

* همچنین باید در جلسات آموزشی که هفته‌ای یک بار با عناوین تخصصی مختلف از سوی کانون وکلا برگزار می‌شود شرکت نماید.

* شرکت در آزمونی که کانون وکلا جهت سنجش مهارت‌های کامپیوتر دریافت می‌کند و باید در این آزمون قبول شود.

* در صورتی که فرد دوران کارآموزی خود را به طور کامل سپری کرده و در تمامی مراحل و آزمون‌های ذکر شده موفق بوده، کمیسیون کارآموزی پرونده کارآموزی فرد را مورد ارزیابی کامل قرار می‌دهد و اگر پرونده هیچ نقصی نداشته باشد، کارآموز برای وکالت مجاز شده و باید در آزمونی به نام اختبار (امتحان) شرکت نماید، این آزمون چند بار در سال توسط کانون وکلا برگزار می‌شود.

آزمون اختبار دارای دو مرحله کتبی و شفاهی بوده که اگر فرد در هر دوی آنها نمره قبولی را کسب نماید، کانون وکلا او را برای حضور در مراسم تحلیف (سوگند خوردن) مجاز می‌دانند.

بعد از این که کارآموز وکالت در مراسم تحلیف حضور یافت و سوگند یاد کرد به صورت رسمی عنوان وکیل پایه یک دادگستری را دریافت می‌کند.

 

۱ ۲ ۳ ۵۷