0

مجازات خرید،نگهداری،مخفی یا حمل کردن موادمخدر در قانون مبارزه با موادمخدر

مجازات خرید، نگهداری، مخفی یا حمل کردن مواد مخدر در قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب 67

بر اساس ماده 5 قانون مبارزه با موادمخدر مصوب 67، هرکس تریاک و دیگر مواد مذکور در ماده ۴ را خرید، نگهداری، مخفی یا حمل کند با رعایت تناسب و با توجه به مقدار مواد و تبصره ذیل (زیر) همین‌ ماده به مجازات‌های زیر محکوم می‌‌شود:

  1. تا پنجاه گرم، تا سه میلیون ریال جریمه نقدی و تا پنجاه ضربه شلاق
  2. بیش از پنجاه گرم تا پانصد گرم، پنج تا پانزده میلیون ریال جریمه نقدی و ده تا هفتاد و چهار ضربه شلاق
  3. بیش از پانصد گرم تا پنج کیلوگرم، پانزده میلیون تا شصت میلیون ریال جریمه نقدی و چهل تا هفتاد و چهار ضربه شلاق و دو تا پنج سال حبس
  4. بیش از پنج کیلوگرم یا بیست کیلوگرم، شصت تا دویست میلیون ریال جریمه نقدی و پنجاه تا هفتاد و چهار ضربه شلاق و پنج تا ده سال حبس و در‌ صورت تکرار برای بار دوم علاوه بر مجازات‌های مذکور، به جای جریمه مصادره اموال ناشی از همان جرم، و ‌برای بار سوم اعدام و مصادره اموال ناشی از همان جرم.
  5. بیش از بیست کیلوگرم تا یکصد کیلوگرم، علاوه بر مجازات تعیین شده در بند ۴ به ازای هر کیلوگرم دو میلیون ریال به مجازات جزای نقدی مرتکب اضافه‌ می‌گردد و در صورت تکرار، اعدام و مصادره اموال ناشی از همان جرم.
  6.  بیش از یکصد کیلوگرم، علاوه بر مجازات جریمه نقدی و شلاق تعیین شده در بندهای ۴ و ۵ حبس ابد و در صورت تکرار، اعدام و مصادره اموال ناشی از همان جرم.
  • نکته: ‌مرتکبین جرائم فوق چنانچه به صورت زنجیره‌ای عمل کرده باشند و مواد برای مصرف داخل باشد مشمول مجازات‌های ماده ۴ این قانون خواهند بود و ‌چنانچه یکی از دو شرط موجود نباشد به مجازات‌های این ماده محکوم می‌شوند.
پیشنهاد ویژه کیانداد :   سؤالات متداول در مورد قرارداد کار

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های علامت گذاری شده با * را باید تکمیل نمایید.

پنج × 2 =