0
درخواست رای وحدت رویه

درخواست رأی وحدت رویه شماره ۷۴۶

درخواست رأی وحدت رویه شماره ۷۴۶

اکثریت اعضای محترم شعبه سی و پنجم دیوان عالی کشور اجرای مقررات موضوع ماده ۶۶ قانون مجازات اسلامی (تعیین مجازات جایگزین حبس) را به تحقق شرایط مذکور در ماده ۶۴ این قانون از جمله «گذشت شاکی» موکول (واگذار) کرده است.

اما شعبه سی و هفتم فارغ (آزاد) از قیودات و شروط مورد نظر این ماده، عدم تعیین مجازات جایگزین حبس را از مصادیق و نمونه‌های بند تعیین مجازات نامتناسب محسوب کرده و به تجویز اعاده دادرسی و تجدید محاکمه اقدام نموده است و چون با این وضعیت با اختلاف استنباط (درک) از مقررات قانونی مربوط به مجازات‌های جایگزین حبس از شعب مختلف دیوان عالی کشور آرای متفاوت صادر شده است.

بنابراین به استناد ماده ۴۷۱ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ طرح موضوع را برای صدور رأی وحدت رویه قضایی درخواست دارد. 

ضمناً یادآوری می‌شود که در هیچ کدام از پرونده‌های مورد بحث متهمان رضایت شاکی را کسب نکرده‌اند. (معاون قضایی دیوان عالی کشور)

نظریه ‌نماینده دادستان کل کشور

در ماده ۶۴ قانون مجازات اسلامی قانون‌گذار در مقام حصر (شمارش) موارد تعیین مجازات جایگزین حبس نیست، بلکه گذشت شاکی را از جمله دلایل آن دانسته است، به خصوص اینکه قانون‌گذار در مقام حبس‌زدایی است.

بنابراین، معطوف (متمایل) کردن مواد ۶۵ تا ۶۸ قانون مجازات اسلامی به ماده ۶۴ به ضرر متهم و خلاف ظاهر مفاد و محتوای آن می‌باشد. در نتیجه، رأی شعبه سی و هفتم دیوان عالی کشور مورد تأیید می‌باشد.

رأی وحدت رویه شماره ۷۴۶ ـ ۲۹/۱۰/۱۳۹۴ هیأت عمومی دیوان عالی کشور

از مجموع مقررات مربوط به مجازات‌های جایگزین حبس، موضوع فصل نهم قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ به ویژه اطلاق مواد ۶۵، ۶۶، ۶۸ و ۶۹ قانون مذکور چنین مستفاد (مفهوم شده) می‌گردد که تعیین و اعمال مجازات جایگزین حبس به شرح مندرج (ذکر شده) در مواد ‌اشاره شده الزامی بوده و مشروط به رعایت شرایط تعیین شده در ماده ۶۴ قانون مجازات اسلامی از قبیل گذشت شاکی یا وجود جهات تخفیف نمی‌باشد.

پیشنهاد ویژه کیانداد :   تنظیم انواع قراردادها

بر این اساس رأی شعبه سی و هفتم دیوان عالی کشور تا حدی که با این نظر مطابقت (هماهنگی) دارد و به اکثریت آرا، صحیح تشخیص داده می‌شود.
این رأی بر اساس ماده ۴۷۱ قانون آیین دادرسی کیفری در موارد مشابه برای شعب دیوان عالی کشور و دادگاه‌ها و سایر مراجع اعم از قضایی و غیر آن لازم‌الاتباع (لازم الاجرا) می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های علامت گذاری شده با * را باید تکمیل نمایید.

نوزده − 17 =