خلع یددر اصطلاح حقوقی خلع ید عنوان دعوایی است که مالک یک مال غیرمنقول مانند خانه، مغازه، زمین و آپارتمان به طرفیت متصرف غیرقانونی مال خود، اقامه می‌کند و از شورای حل اختلاف می‌خواهد که به روند تصرف غیرمجاز متصرف پایان بخشیده و ملک، زمین، مغازه و آپارتمان وی را از تصرف او خارج کرده و تحویل مالک بدهند. شرط اصلی جهت طرح دعوی مذکور داشتن مالکیت بلامنازع

است، یعنی مالک باید سند مالکیت سیم سرب شده، یا حکم قطعی اثبات مالکیت داشته باشد. در صورتی که مالک ملک مذکور باشد و مدرکی برای اثبات آن نداشته باشد و طرف مقابل هم ادعای مالکیت وی را قبول نکند، ابتدا باید به دادگاه مراجعه کرده و دعوای اثبات مالکیت مطرح نماید، سپس با گرفتن حکم قطعیِ اثبات مالکیت، دعوای خلع ید در شورای حل اختلاف مطرح کند.

باید به این نکته توجه داشت که دعوای خلع ید با دعوای تصرف عدوانی و تخلیه ید متفاوت است. منشأ دعوای خلع ید غصب است و هیچ قراردادی بین مالک و متصرف وجود ندارد، اما در تخلیه ملک، آپارتمان و مغازه قرارداد اجاره وجود دارد، اما با پذیرش این موضوع که مدت اجاره پایان یافته، مستأجر حاضر به تخلیه ملک نیست، اینجا باید دعوای تخلیه مطرح کرد که در آن مالکیت عین ملک نیز شرط نیست، همین که شما مالک منافع هم باشی کفایت می کند.

پیشنهاد ویژه کیانداد :   توقیف اموال و ابطال عملیات اجرایی ثبت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *