به چه کسی وکیل گفته می‌شود

به چه کسی وکیل گفته می‌شود


به چه کسی وکیل گفته می‌شود؟

مقاله حاضر در مورد به چه کسی وکیل گفته می‌شود که توسط موسسه حقوقی کیانداد ، زیر نظر کارشناسان مجرب بررسی شده و در اختیار مخاطبان و کاربران قرار می گیرد.

وکیل کیست؟

وکیل کسی است که از طرف شخص دیگری، اعم از حقوقی یا حقیقی به موجب عقد وکالت برای انجام کاری مأمور می‌شود.

طبق اصل 35 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در همه دادگاه‌ها، طرفین دعوا (خواهان و خوانده) حق دارند برای خود وکیل انتخاب نمایند و اگر توانایی انتخاب وکیل را نداشته باشند باید برای آن‌ها امکانات تعیین وکیل فراهم شود.

وکیل در توکیل یعنی چه؟

وکیل در توکیل به وکیلی گفته می‌شود که از سوی موکل خود اختیار مشخص کردن وکیل دیگری را برای او داشته باشد.

تعهدات وکیل نسبت به موکل براساس قانون مدنی

تعهدات وکیل نسبت به موکل به شرح حدود اختیاراتی است که وکیل طبق وکالت‌نامه تنظیم شده با موکل، امضا نموده است اقدام نماید.

در وکالت‌نامه‌های رسمی که از دفاتر اسناد رسمی صادر می‌شود و یا وکالت‌نامه‌های قضایی بین وکلای دادگستری و موکل، قسمت حدود اختیارات وکیل مشخص شده است که طرفین (وکیل و موکل) می‌توانند طبق خواسته خود حدود و اختیارات وکیل را اعلام نمایند.

تعهدات وکیل بستگی به این دارد که وکیل تا چه اندازه و در چه موضوعاتی از موکل اختیار و اجازه پیگیری امور را داشته باشد.

* طبق ماده ۶۶۶ قانون مدنی، هرگاه از تقصیر وکیل خسارتی به موکل متوجه شود که عرفاً وکیل مسبب آن محسوب می‌گردد مسئول خواهد بود.

پیشنهاد ویژه کیانداد :   دعوای الزام به افراز املاک مشاع

* طبق ماده ۶۶۷ قانون مدنی، وکیل باید در تصرفات و اقدامات خود مصلحت موکل را مراعات نماید و از آنچه که موکل بالصراحه (با بیانی روشن) به او اختیار داده یا بر حسب شواهد و عرف و روال، داخل اختیار اوست، تجاوز نکند.

بیشتر بدانید : به چه کسی وکیل گفته می‌شود

* طبق ماده ۶۶۸ قانون مدنی، وکیل باید حساب مدت وکالت خود را به موکل بدهد و آنچه را که به جای او دریافت کرده است به او رد کند.

* هرگاه برای انجام یک امر، دو یا چند نفر وکیل معین شده باشد، طبق ماده 669 قانون مدنی، هیچ یک از آن‌ها نمی‌تواند بدون دیگری یا دیگران دخالت در آن امر بنماید، مگر اینکه هر یک مستقلاً وکالت داشته باشد، در این صورت هر کدام می‌تواند به تنهایی آن امر را به جا آورد.

* طبق ماده ۶۷۰ قانون مدنی، چنانچه دو نفر به نحو اجتماع، وکیل باشند به موت (مرگ) یکی از آن‌ها وکالت دیگری باطل می‌شود.

* طبق ماده ۶۷۱ قانون مدنی، وکالت در هر امر، نیازمند وکالت در لوازم و مقدمات آن نیز هست مگر اینکه تصریح و تأکید به عدم وکالت باشد.

* طبق ماده ۶۷۲ قانون مدنی، وکیل در امری نمی‌تواند برای آن امر به دیگری وکالت دهد، مگر اینکه صریحاً و به روشنی یا به دلالت قرائن و شواهد، وکیل در توکیل باشد.

* اگر وکیل که وکالت در توکیل نداشته، انجام امری را که در آن وکالت دارد به شخص ثالثی واگذار نماید، طبق ماده 673 قانون مدنی، هر یک از وکیل و شخص ثالث در مقابل موکل نسبت به خساراتی که مسبب محسوب می‌شود مسئول خواهد بود.

پیشنهاد ویژه کیانداد :   اهمیت مشخص شدن مدت در قرارداد مشارکت در ساخت

وکیل مالیات بر ارث در تهران

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *