انواع کاربری ساختمان

انواع کاربری ساختمان


انواع کاربری ساختمان

کاربری صنعتی

هر نوع زمین یا ساختمانی که دارای کاربری صنعتی با مجوز شهرداری است مجاز است تا هر گونه فعالیت صنعتی مانند تولید، انبار یا توزیع را انجام دهد. کارگاه‌های تولیدی، کارخانه‌ها و تعمیرگاه‌ها دارای کاربری صنعتی هستند.

این نوع املاک اغلب در شهرک‌های صنعتی و یا در مناطقی خارج از شهر وجود دارند.

چنانچه با گذشت زمان و گسترش منطقه شهری، آن ملک با کاربری صنعتی در داخل شهر قرار گیرد معمولاً توسط دستگاه‌های مسئول و مربوطه به خارج شهر انتقال داده می‌شود.

کاربری خدماتی

از ساختمانی با کاربری خدماتی مانند ساختمانی با کاربری تجاری درآمد کسب می‌کنند، که به این نوع کاربری‌ها نیز کاربری انتفاعی (سودبَر) گفته می‌شود.

محوریت، قرار دادن یا قرار داشتن کسب سود و منفعت مالی و مادی، در هر واحد اقتصادی را، انتفاعی بودن آن واحد می‌نامند.

تفاوت کاربری خدماتی با کاربری تجاری چیست؟

تفاوت کاربری خدماتی با کاربری تجاری، این است که چون کاربری خدماتی فعالیتی عام‌المنفعه (آنچه سودش به همه‌ی مردم می‌رسد) است، بنابراین برای گرفتن مجوز شهرداری نیازی به پرداخت هزینه نمی‌باشد.

اما در صورت تغییر کاربری باید هزینه‌های تبدیل کاربری پرداخت گردد. مانند گرمابه‌های عمومی که نمونه‌ای از ساختمان‌ها با کاربری خدماتی هستند که چون برای حفظ بهداشت و سلامت عمومی فعالیت می‌کنند، بنابراین برای گرفتن مجوز شهرداری هزینه‌ای پرداخت نمی‌شود.

* نکته: برای خرید چنین ملکی با کاربری خدماتی باید در مورد امکان تغییر کاربری و مسائلی که ممکن است زمان تغییر کاربری با آن روبرو شوید تحقیق کرد.

کاربری معدن

زمینی که ماده‌ای با ارزش و قابل ‌استخراج در خود دارد. امکان احداث و ساخت معدن در آن فراهم خواهد بود و باید برای احداث معدن، کاربری معدن برای آن دریافت گردد.

پیشنهاد ویژه کیانداد :   مراجع حل اختلاف بین طرفین قرارداد کار (کارفرما و کارگر)

معمولاً برای زمینی که در آن انواع فلزات، سنگ‌های قیمتی و گران‌بها، سنگ‌های ساختمانی، خاک‌های قابل ‌استفاده در کارهای صنعتی و ساختمانی (که گاهی قابل‌ تبدیل به یک محصول با استفاده از یک روند فرآوری هستند)، یافت می‌شود، کاربری معدن با مجوز شهرداری صادر می‌شود.

ثبت معدن

بعد از اطمینان از وجود ماده‌ی قابل‌استخراج در زمین، آن زمین باید به ‌عنوان معدن به ثبت برسد در غیر این صورت هر گونه برداشت از آن غیرقانونی خواهد بود.

اگر شخصی در زمینی بدون مالک یک معدن کشف کند و به ثبت برساند مالک آن زمین خواهد بود.

خواننده گرامی می توانید برای مشاوره تخصصی در خصوص سیاهه جهیزیه با وکیل ملکی موسسه حقوقی کیانداد مشاوره نمایید.

در پایان کاربران عزیز اگر هر گونه سوالی داشته باشید، می توانید از طریق تماس با ما یا صفحه پرسش و پاسخ با وکلای تهران و شهرستانها در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *