تفاوت دیه و ارش چسیت؟

تفاوت دیه و ارش چسیت؟


ارش چیست؟

بر اساس ماده 446 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 92 ارش به این صورت تعریف شده است: ارش، دیه غیرمقدر (غیر تعیین شده) است که میزان آن در شرع تعیین نشده است و دادگاه با لحاظ نوع و کیفیت جنایت و تأثیر آن بر سلامت مجنیٌ علیه (کسی که جنایت در مورد او رخ داده) و میزان خسارت وارده با در نظر گرفتن دیه مقدر (تعیین شده) و با جلب نظر کارشناس میزان آن را تعیین می‌کند.

مقررات دیه مقدر در مورد ارش نیز جریان دارد مگر اینکه در این قانون ترتیب دیگري تعیین شده باشد.

بنابراین می‌توان در تعریف ارش گفت: «ارش، میزان خسارتی است که باید بابت صدمه به عضوی از بدن پرداخت شود که مقدار آن در قانون مشخص نشده است».

برای مثال، دیه‌ی دست در قانون مشخص است اما دیه رگ عصبی دست مشخص نشده است. خسارتی که بابت رگ عصبی پرداخت می‌شود چون مقدار آن به طور مستقیم توسط قانون‌گذار مشخص نشده، ارش نامیده می‌شود.

ارش چگونه محاسبه می‌شود؟

در ماده 446 قانون مجازات اسلامی قانون‌گذار نحوه محاسبه ارش را مشخص کرده است. بر اساس این ماده ارش را می‌توان با توجه به موارد زیر مشخص نمود:

ابتدا قاضی موضوع را به کارشناس واگذار می‌کند تا کارشناس میزان خسارت وارد شده را مشخص نماید. قاضی با توجه به 4 مورد میزان ارش را مشخص می‌نماید:

  1. نظر کارشناس
  2. نوع و کیفیت جنایت
  3. تأثیر جنایت بر سلامت قربانی
  4. میزان خسارت وارد شده به قربانی با توجه به میزان دیه مشخص شده. برای مثال میزان خسارت وارد شده به تاندون دست با توجه به میزان دیه دست تعیین می‌شود.
پیشنهاد ویژه کیانداد :   تفاوت ارش و دیه

 

تفاوت ارش و دیه

جبران خسارات و آسیب بدنی با پرداخت دیه و ارش می‌باشد. در دیه نوع و میزان خسارت در قانون مشخص و تعیین شده است. اما میزان خسارت ارش در قانون مشخص نیست.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *