0
طلاق غیابیطلاق غیابی

طلاق غیابی چیست

طلاق غیابی چیست؟

این مقاله در خصوص طلاق غیابی که زیر نظر کارشناسان موسسه حقوقی کیانداد ، گردآوری شده است، را در اختیار مخاطبان و کاربران قرار می دهیم ما را همراهی کنید.

اگر دادخواستی علیه شخصی داده شود و خوانده دعوا که دادخواست علیه او ارائه شده است ابلاغیه زمان رسیدگی دادگاه را به شخصه تحویل نگرفته باشد یعنی طبق ماده ۶۸ قانون آیین دادرسی مدنی به او ابلاغ نشده باشد و یا اینکه در جلسات دادگاه حاضر نشود و لایحه نیز نداده باشد در صورت محکوم شدن او رأی غیابی صادر می ‌شود.

در خواسته طلاق نیز به همین صورت عمل می ‌شود اگر در وقت رسیدگی به خوانده (زن یا مرد) ابلاغ واقعی نشده باشد و خوانده در دادگاه حضور نیابد و لایحه نداده باشد در فرض محکومیت، طلاق غیابی است.

با توجه به اینکه خواهان طلاق و خواسته طلاق از طرف زن باشد یا طلاق از طرف مرد باشد به بیان شرایط طلاق غیابی از طرف هر یک از زوجین (زن و شوهر) می ‌پردازیم.

رأی طلاق غیابی چیست؟

رأی غیابی رأیی است که خوانده‌ِی دعوی در هیچ یک از جلسات دادگاه حاضر نشده و امکان دفاع نیز پیدا نکرده است و ابلاغ به خوانده ارسال نشده و لایحه یا وکیل معرفی ننموده است در این صورت رأی غیابی است. رأی غیابی تا مدت ۲۰ روز در همان شعبه بدوی و ابتدایی قابل اعتراض است که به آن واخواهی گفته می ‌شوند.

شرایط طلاق غیابی از طرف مرد

طبق قانون حق طلاق و جدایی با مرد است و چه زن در دادگاه حاضر باشد چه نباشد حکم در مورد به طلاق صادر می‌شود. اما اگر زن در دادگاه حضوز نیابد و لایحه ندهد رأی صادر شده در مورد طلاق، غیابی می ‌شود و زن در مهلت ۲۰ روز حق واخواهی دارد.

با درخواست مرد امکان صدور رأی طلاق وجود دارد اما برای ثبت طلاق مرد باید حق و حقوق مالی زن را بپردازد. و این موضوع در رأی دادگاه درج (ثبت) می‌شود. حقوق مالی زن عبارت است از:

* مهریه

* اجرت‌المثل ایام زوجیت و زناشویی

* نفقه و خرجی ایام عده

* نفقه معوقه و گذشته (چنانچه زن شرایط مطالبه و درخواست داشته باشد و آن را مطالبه کند).

* شرط تنصیف و نصف شدن اموال درج شده در عقدنامه (به شرایط امضا و وجود شرایطش)

مرد برای درخواست طلاق و جدایی نیازی به ارائه دلایل موجهی برای طلاق ندارد و هر زمان که بخواهد می‌ تواند برای طلاق دادن زوجه اقدام نماید.

در صورتی که مرد معسر و تهی‌دست باشد و توان پرداخت یکجای حقوق مالی زوجه (زن) را نداشته باشد می‌ تواند پس از صدور گواهی عدم امکان سازش، درخواست اعسار و ناتوانی از پرداخت حقوق مالی را مطرح کند و دادگاه با توجه به وضعیت معیشتی و زندگی مرد تصمیم‌گیری می ‌نماید. و جاری نمودن صیغه طلاق و جدایی در این گونه موارد، منوط و مشروط به پرداخت پیش پرداخت قسط حکم اعسار توسط زوج می ‌باشد.

خواننده گرامی می توانید جهت مشاوره تخصصی درباره طلاق غیابی با وکیل طلاق در موسسه حقوقی کیانداد مشاوره نمایید.

یا از طریق تماس با ما یا صفحه پرسش و پاسخ با وکلای تهران و شهرستانها در ارتباط بوده و تماس حاصل فرمایید.

0

فریب در ازدواج از مجازات تا فسخ ازدواج

فریب در ازدواج

فریب در ازدواج 

به گفته وکیل طلاق در موسسه حقوقی کیانداد، هر یک از همسران آینده باید صادقانه وضعیت خود را برای طرف مقابل شرح دهند. اگر به هر دلیل این موضوع برخلاف واقع اظهار شود یا علی‌رغم اینکه طرف مقابل تصوراتی داشته که از رفتار مرد یا زن برای او ایجاد شده مثلاً یکی از زوجین تلاش کردهو اوضاع را جوری جلوه داده که طرف دیگر تصور کند اوضاع مالی او عالی است

ادامه مطلب …
0

آیا می توان هدایای دوران نامزدی را پس گرفت؟

هدایای دوران نامزدیپس گرفتن هدیه های دوران نامزدی: دوران نامزدی در عرف جاری به فاصله زمانی پس از خواستگاری و توافق نسبت به شرایط عقد نکاح و یا وعده ازدواج تا وقوع عقد نکاح و ازدواج گفته می شود سوال مطرح می شود که آیا هدیه های دوره بعد از خواستگاری را می توان از طرفین پس گرفت؟

ادامه مطلب …
0

دادخواست اعسار از پرداخت مهریه

عدم توانایی مالی پرداخت مهریهمرد اگر مالی نداشته باشد می‌تواند دادخواست اعسار از پرداخت مهریه، به دادگاه صادرکننده حکم محکومیت به مهریه تقدیم کند، دادخواست اعسار را می‌توان بعد از قطعیت حکم، قبل از بازداشت یا بعد از بازداشت دادگاه تقدیم نمود. دادگاه به ادعای اعسار او خارج از نوبت رسیدگی می‌نماید،

ادامه مطلب …
0

تشکیل زندگی مشترک و عقد نکاح از نظر قانون

تشکیل زندگی مشترک زن و مرد ریشه در حکمت خالق هستی دارد، نکاح همسران برای آرامش، مهربانی، رشد و تعالی است و سر منشأ آن صداقت در گفتار و رفتار از ابتدای راه تا انتهاست و هر جا صدق و راستی در رفتار متقابل دستخوش انحطاط شود، زندگی را در پرتگاه تیرگی و سقوط می‌برد و آینده‌ای نامعلوم و مبهم را رقم می‌زند.

ادامه مطلب …
0

انتقال فرزند از محل ملاقات

انتقال فرزند از محل ملاقاتهریک از والدینی که حضانت فرزند را برعهده دارد، نمی‌تواند او را از محل حضانت خارج کند مگر آن‌که در شرایط ضروری از دادگاه برای انتقال اجازه بگیرد. قانون حمایت خانواده مقرر می‌دارد: صغیر و مجنون را نمی‌توان بدون رضایت ولی، قیم، مادر یا شخصی که

ادامه مطلب …
0

دستور موقت استرداد فرزند

استرداد فرزنددر صورت جدایی والدین ، اگر پدر از دادن فرزندان زیر هفت سال به مادر خودداری کند، مادر می‌تواند با مراجعه به دادگاه، ابتدا الزام زوج به پرداخت نفقه فرزند را بخواهد سپس برای صدور دستور موقت مبنی بر استرداد (پس دادن) فرزند درخواست دهد ، از آنجا که مادر نیاز به اثبات امری در این باره در دادگاه ندارد،

ادامه مطلب …
طراحی سایت و سئو سیبل