0
استرداد جهیزیهاسترداد جهیزیه

رسیدگی به دعوای استرداد جهیزیه

رسیدگی به دعوای استرداد جهیزیه

این مقاله اختصاص داده شده به موضوع استرداد جهیزیه که مطابق با نظریه موسسه حقوقی کیانداد توضیح دهیم. ما را همراهی کنید.

استرداد جهیزیه

در دعوای استرداد و پس‌گرفتن جهیزیه، دادگاه یک جلسه برای رسیدگی تعیین می ‌کند و اظهارات طرفین (زن و شوهر) را می ‌شنود در صورتی که ادعایی که زن کرده است، مورد قبول شوهر باشد شوهر باید این اموال را برگرداند. ولی اگر شوهر این ادعا را قبول نکرد، قاضی قرار استماع (شنیدن) شهادت شهود را صادر می‌ نماید. یعنی قاضی قراری صادر می ‌کند که شهادت دادن شاهد‌ها را بشنود.

در دعوای استرداد جهیزیه شهود چه کسانی هستند؟

شهود همان افرادی هستند که زیر استشهادنامه (شهادت‌نامه) را امضا کرده ‌اند که باید به دادگاه مراجعه نمایند. و آنچه مشاهده کرده‌ اند را بیان کنند اگر این اظهارات قبول شود حکم استرداد (پس‌گرفتن) جهیزیه صادر می ‌شود.

ارکان دعوای استرداد جهیزیه

دعوای استرداد و پس‌گرفتن جهیزیه علاوه بر شرایط عمومی دارای شرایط اختصاصی نیز می ‌باشد:
* تسلیم مال موضوع دعوا به زوج (مرد)، یعنی آوردن جهیزیه از سوی زوجه (زن) به خانه‌ شوهر
* باقی بودن عین جهیزیه
* مالکیت زوجه (خواهان دعوا)
* تصرف گیرنده (زوج)، اگر جهیزیه در تصرف زوج نباشد در صورتی که به دعوا توجه نشود، برابر بند ۴ ماده ۸۴ قانون آیین دادرسی مدنی قرار رد دعوا صادر می ‌گردد.
در بین این شرایط از همه مهمتر باقی بودن عین جهیزیه می ‌باشد، در واقع برای اینکه خواهان یا زوجه (زن) در دعوایی که طرح کرده است قرار رد دعوا یا به بی‌حقی محکوم نشود. باید بقاء و باقی بودن عین جهیزیه را برای زوج (مرد) ثابت نماید.

دعوای استرداد جهیزیه یک دعوای عینی است:

دعوای استرداد و پس‌گرفتن جهیزیه یک دعوای عینی است، یعنی تا زمانی که عین مال وجود داشته باشد باید عین آن را برگرداند نه قیمت آن را. اگر فرد به جای دعوای استرداد جهیزیه دعوای مطالبه مبلغ را طرح نماید باعث تغییر نوع دعوا شده است. که در این صورت زوجه (زن) باید ابتدا ارکان اختصاصی دعوای استرداد جهیزیه را ثابت کند و بعد از آن تلف شدن و از بین رفتن جهیزیه را اثبات کند و با رعایت شرایطی قیمت آن را درخواست نماید.

خواننده گرامی می توانید برای مشاوره تخصصی در خصوص استرداد جهیزیه با وکیل طلاق موسسه حقوقی کیانداد مشاوره نمایید.

در پایان کاربران عزیز اگر هر گونه سوالی داشته باشید، می توانید از طریق تماس با ما یا صفحه پرسش و پاسخ با وکلای تهران و شهرستانها در ارتباط باشید.

 

0

انتقال فرزند از محل ملاقات

انتقال فرزند از محل ملاقاتهریک از والدینی که حضانت فرزند را برعهده دارد، نمی‌تواند او را از محل حضانت خارج کند مگر آن‌که در شرایط ضروری از دادگاه برای انتقال اجازه بگیرد. قانون حمایت خانواده مقرر می‌دارد: صغیر و مجنون را نمی‌توان بدون رضایت ولی، قیم، مادر یا شخصی که

ادامه مطلب …
طراحی سایت و سئو سیبل