0
درمان اعتیاد با نالترکسوندرمان اعتیاد با نالترکسون

درمان اعتیاد با نالترکسون

درمان اعتیاد با نالترکسون

نحوه عملکرد مورفین در بدن

در سیستم اعصاب مرکزی هورمونی به نام اندورفین وجود دارد که در استرس‌های شدید ترشح شده و باعث ایجاد تسکین و بالا رفتن سطح تحمل در انسان می‌شود.

ساختمان شیمیایی مورفین (ماده مخدر) شباهت زیادی به ساختمان شیمیایی اندورفین دارد. مورفین موجود در مواد مخدر وارد بدن شده و به شدت به این گیرنده‌ها می‌چسبد و شرایطی را پیش می‌آورد که در افرادی که مواد مخدر را به صورت طولانی مدت استفاده می‌کنند جدا شدن مورفین از گیرنده‌ها باعث ایجاد اثرات ناخوشایندی می‌شود و شخص مصرف کننده مواد مخدر مجبور است برای جلوگیری از این علائم همچنان مصرف خود را ادامه دهد یا بالاتر ببرد.

وقتی شخصی به طور طبیعی پاک می‌شود یا با هر روشی مورد سم‌زدایی قرار می‌گیرد، تنها مورفین موجود در بدنش خارج می‌شود ولی گیرنده‌های مورفین همچنان به تعداد زیاد در بدن وی باقی می‌مانند که منجر به علائمی مانند وسوسه مصرف مواد مخدر می‌شوند.

نالترکسون چیست؟

نالترکسون آنتاگونیست یا داروی ضد مواد مخدر است. وقتی وارد بدن فرد وابسته به مواد مخدر می‌شود، مورفین را از گیرنده‌های مورفین جدا کرده و در مدت زمان کوتاهی شخص به شدت دچار علائم ترک یا همان خماری (بی‌حالی) می‌شود.

بدون مصرف نالترکسون به شرط پاک ماندن بیمار، تقریباً شش ماه طول می‌کشد که این گیرنده‌ها کم شده و به تعداد طبیعی نزدیک شوند. با مصرف نالترکسون به مدت حداقل شش ماه این مدت زمان به سه تا چهار ماه کاهش می‌یابد.

اگر این دارو توسط شخصی که از مواد مخدر پاک شده است مصرف شود نه اینکه علائم خاصی ایجاد نمی‌کند بلکه با از بین بردن گیرنده‌های مورفین باعث کاهش وسوسه مصرف مواد مخدر نیز می‌شود. پس باید زمانی این دارو را به بیمار تجویز کنیم که مطمئن باشیم سم‌زدایی با موفقیت انجام شده و بیمار کاملاً پاک است. برای اطمینان از پاک بودن بیمار بعد از قطع داروهای سم‌زدایی باید بیمار حداقل به مدت ده تا چهارده روز پاک مانده و هیچ ماده مخدر یا شبه مخدری در طول این مدت استفاده نکند.

بعد از این مدت بیمار به کلینیک مراجعه می‌کند و در کلینیک از بیمار تست مورفین گرفته می‌شود و در صورت منفی بودن تست مورفین تست دیگری به نام تست چالش نالوکسان انجام می‌شود. در صورتی که جواب هر دو تست منفی باشد، بیمار می‌تواند از فردای همان روز روزانه ۵۰ میلی‌گرم نالترکسون به صورت خوراکی مصرف نماید.

ادامه مطلب ….

مکانیسم و عملکرد سم‌زدایی

 
0

مکانیسم و عملکرد سم‌زدایی

در ادامه مقالات گذشته در مورد درمان و ترک اعتیاد به روش سم‌زدایی به بیان مکانیسم و عملکرد سم‌زدایی در درمان اعتیاد می‌پردازیم:

مکانیسم و عملکرد سم‌زدایی

در تمامی روش‌های سم‌زدایی یک اتفاق مشترک رخ می‌دهد. با عدم مصرف مواد توسط شخص مورفین موجود در بدن به تدریج از سطح سلول‌ها جدا شده و وارد خون می‌شود، با گذشتن خون از داخل کبد مورفین تجزیه شده و از طریق ادرار و مدفوع خارج می‌شود.

تنها تفاوت روش‌های سم‌زدایی، داروهایی است که در این روش‌ها مورد مصرف قرار می‌گیرد.

* در سم‌زدایی با کلونیدین علائم ترک یا خماری (بی‌حالی) کاهش می‌یابد.

* در سم‌زدایی با داروهای آگونیست به دلیل اینکه مقداری از مواد موجود در بدن با این داروها جایگزین می‌شود، علائم ترک اعتیاد به صورت خفیف (کم) و به تدریج ظاهر می‌گردد و در مدت زمان کوتاهی از بین می‌رود.

* در سم‌زدایی به روش‌های سریع و فوق سریع استفاده از داروهای آنتاگونیست باعث می‌شود که روند دفع مورفین از بدن سرعت بیشتری پیدا کند.

همچنین میزان عود و برگشت بیماران درمان شده در تمامی روش‌ها تقریباً یکسان است و میزان پاک ماندن این بیماران ارتباط چندانی با روش سم‌زدایی ندارد.

اقدامات بعد از سم‌زدایی مانند درمان نگهدارنده با نالترکسان، درمان‌های روان‌شناختی، درمان بیماری‌های زمینه‌ای همراه اعم از بیماری‌های جسمی و روانی، آموزش خانواده و حمایت‌های اجتماعی در میزان پاک ماندن بیماران درمان شده حرف اول را می‌زنند.

در بسیاری از موارد خود بیمار یا خانواده و اطرافیان آن روش سم‌زدایی را انتخاب می‌کنند. در حالی که روش سم‌زدایی بهتر است توسط پزشک درمانگر انتخاب شود.

پزشک درمانگر بعد از مشاوره و معاینه بیمار تصمیم می‌گیرد که کدام روش سم‌زدایی برای بیمار از نظر کم خطر بودن و به صرفه بودن مناسب است.

در مواردی که پزشک تشخیص دهد، بیمار با سم‌زدایی نتیجه زیادی نخواهد گرفت، درمان طولانی مدت و نگهدارنده با متادون یا درمان طولانی مدت و نگهدارنده با بوپره نورفین بهترین درمان ممکن خواهد بود.

0
ترک اعتیاد به روش سم‌زداییترک اعتیاد به روش سم‌زدایی

ترک اعتیاد به روش سم‌زدایی بخش دوم

در ادامه مقاله قبل در مورد ترک اعتیاد به روش سم‌زدایی، به بیان دیگر روش‌های سم‌زدایی در درمان و ترک اعتیاد می‌پردازیم:

ترک اعتیاد به روش سم‌زدایی

۳- سم‌زدایی سرپایی با داروهای آگونیست مانند متادون و بوپره نورفین

در این روش متادون یا بوپرکسین (داروهای ترک اعتیاد) به بیمار تجویز شده و طبق یک برنامه مشخص مقدار آن کم شده و قطع می‌شود. با کم کردن مقدار دارو علائم بسیار خفیف خماری (بی‌حالی) ظاهر شده و سپس قطع می‌شود. استفاده از این داروها حتماً نیاز به تجربه و آموزش در دوره‌های تخصصی دارد.

در صورت استفاده خود سرانه از این داروها خطر عوارض جبران‌ناپذیر مانند مرگ، بیمار را به شدت تهدید می‌کند. این روش سم‌زدایی اگر توسط پزشک با تجربه و دوره دیده انجام شود مورد قبول‌ترین روش سم‌زدایی توسط بیماران محسوب می‌شود و درصد موفقیت زیادی دارد.

(آگونیست: ماده شیمیایی است که در یک سلول با اتصال به گیرنده‌های آن سلول باعث پاسخ و واکنش آن سلول می‌شود. آگونیست اغلب تقلیدکنند عمل یک ماده طبیعی در بدن است).

۴- سم‌زدایی سریع به صورت بستری یا RD

در این نوع سم‌زدایی بیمار به مدت حداقل چهار روز در مرکز بستری یا بیمارستان بستری شده و با استفاده از دارو به تدریج از مواد پاک می‌شود. در این روش از داروهای آنتاگونیست مانند نالوکسان و نالترکسان نیز استفاده می‌شود که روند دفع مورفین از بدن را سریع‌تر می‌کنند. در این نوع سم‌زدایی مانند سایر روش‌ها فرد علائم ترک اعتیاد خفیف (کم) تا متوسط را تجربه می‌کند، ولی با توجه به اینکه تحت نظر است این علائم توسط گروه پزشکی درمان می‌شوند.

۵- سم‌زدایی فوق سریع یک روزه به صورت بستری یا UROD

در این روش نیز از داروهای آنتاگونیست در حجم زیاد استفاده می‌شود و به علت اینکه بیمار در حال هوشیاری توانایی تحمل علائم خماری شدید این روش را ندارد بیمار را بیهوش می‌کنند.

ادامه مطلب …..

 

0

ترک اعتیاد به روش سم‌زدایی

ترک اعتیاد به روش سم‌زدایی

سم‌زدایی چیست؟

سم‌زدایی اولین مرحله درمان اعتیاد به مواد مخدر است. در واقع به تمام کارهایی که در جهت پاک شدن بدن بیمار از مواد مخدر انجام می‌شود سم‌زدایی می‌گویند.

بسیاری از مردم سم‌زدایی را معادل ترک اعتیاد می‌دانند و فکر می‌کنند با سم‌زدایی مشکل شخص معتاد برای همیشه حل می‌شود.

مراحل درمان و ترک اعتیاد

درمان اعتیاد دو مرحله دارد:

۱- مرحله اول پاک شدن یا برطرف کردن وابستگی بدنی به مواد به طوری که بعداز آن، بیمار با عدم مصرف مواد مخدر خمار (بی‌حال) نشود.

۲- مرحله دوم پاک ماندن یا برطرف کردن وابستگی روانی بیمار به طوری که شخص بتواند وسوسه مصرف مواد را در وجود خود کنترل کرده و همیشه انگیزه پاک ماندن را در خود بالا نگاه دارد.

انواع سم‌زدایی

۱- سم‌زدایی یابویی

۲- سم‌زدایی با کلونیدین به صورت سرپایی

۳- سم‌زدایی سرپایی با داروهای آگونیست مانند متادون و بوپره نورفین

۴- سم‌زدایی سریع به صورت بستری RD

۵- سم‌زدایی فوق سریع یک روزه به صورت بستری یا UROD

۱- سم‌زدایی یابویی

اگر فرد معتاد به مدت حداقل ۸ روز مواد مخدر و جایگزین‌های آن را مصرف نکند. بدون هیچ گونه دارویی بعد از تمام شدن علائم خماری (بی‌حالی) که در بسیاری از موارد سخت و طاقت فرساست، خود به خود پاک شده و پس از آن دیگر خمار نخواهد شد. شاید این ساده‌ترین و در عین حال پر دردسرترین نوع سم‌زدایی باشد. به این سم‌زدایی در اصطلاح ترک یابویی گفته می‌شود. این نوع سم‌زدایی در بازپروری‌ها انجام می‌شود.

۲- سم‌زدایی با کلونیدین به صورت سرپایی

در این نوع سم‌زدایی بیمار مصرف مواد را قطع کرده و علائم خماری با استفاده از داروهای مختلف که توسط پزشک تجویز می‌شود کم می‌شود. داروی اصلی که برای این نوع سم‌زدایی استفاده می‌شود کلونیدین است. این نوع سم‌زدایی برای مصارف کم و سبک مواد و بیشتر براساس تمایل بیمار توسط پزشک دوره دیده و با تجربه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بعد از سم‌زدایی یابویی این نوع سم‌زدایی از نظر سختی و پر دردسر بودن در مرتبه دوم قرار دارد.

ادامه مطلب ….

وکیل مواد مخدر

0
رأی با موضوع کلاهبرداری همراه با جعلرأی با موضوع کلاهبرداری همراه با جعل

رأی با موضوع کلاهبرداری همراه با جعل

رأی با موضوع کلاهبرداری همراه با جعل

در ادامه مقاله قبل در مورد نمونه رأی با موضوع کلاهبرداری همراه با جعل عنوان در این مقاله به بیان رأی دادگاه تجدیدنظر در مورد پرونده مذکور می‌پردازیم:

نمونه رأی در مورد کلاهبرداری همراه با جعل عنوان

رأی دادگاه تجدیدنظر در مورد کلاهبرداری همراه با جعل

در مورد تجدیدنظرخواهی آقای پ نسبت به دادنامه شماره ۹۵۳ مورخ ۲۴/۷/۱۳۹۱ که در مقام واخواهی (اعتراض) از دادنامه غیابی شماره ۱۸۳ مورخ ۱۷/۳/۱۳۹۱ شعبه ۱۱۶۳ دادگاه عمومی جزایی تهران مبنی بر صدور حکم بر محکومیت نامبرده از اتهام کلاهبرداری به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و پرداخت جزای نقدی به مبلغ هفتاد و هشت میلیون و پانصد هزار تومان به عنوان رد مال در حق آقای ح و همچنین در مورد نسبت دادن اتهام جعل عنوان به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم گردیده است.

با این توضیح که حسب محتویات پرونده و به ویژه قرار مجرمیت صادره نامبرده از آقای ح مبلغ ۶۵ میلیون تومان و از آقای ک مبلغ ۷ میلیون تومان وجه نقد کلاهبرداری نموده است، که آقایان ح و ک در حین تحقیقات گذشت خود را نسبت به متهم اعلام نموده‌اند.

که با تعیین وقت رسیدگی فقط وکیل تجدیدنظرخوانده خانم الف حاضر و تجدیدنظرخواه در جلسه دادگاه حضور نیافته و گزارش مأمور ابلاغ حاکی از تغییر محل سکونت وی بوده که حسب محتویات پرونده آدرس جدیدی هم به دادگاه اعلام ننموده است.

قطع نظر از این‌ که تجدیدنظرخواه حاضر نگردیده و حسب لایحه وی دلیلی که امکان نقض (شکستن رأی) و فروپاشی ارکان اساسی دادنامه معترض‌عنه (واخواسته) را فراهم آورده باشد، ارائه ننموده است.

لیکن دادنامه نیز از نظر احراز (دریافتن) مجرم بودن صحیحاً صادر شده است، به استثنای دو قسمت از دادنامه که محکوم ‌به نقض می‌باشد.

اولاً دادگاه محترم اقدام به تعیین مجازات به پرداخت جزای نقدی موضوع کلاهبرداری را در مجموع مبالغ دریافتی تعیین نموده که از این نظر میزان جزای نقدی به مبلغ شصت و پنج میلیون تومان کاهش می‌یابد (بالاترین مبلغ دریافت شده).

همچنین تعیین مجازات جداگانه برای فعل واحد که دارای عناوین متعدد می‌باشد، نیز صحیح نبوده است.

بنابراین با این‌ که موضوع جعل عنوان نیز در راستای کلاهبرداری محسوب می‌شود، با حذف مجازات یک ساله تعیین شده.

در نهایت به استناد ماده ۲۵۰ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری ضمن رد اعتراض دادنامه تجدیدنظرخواسته با اصلاحات به عمل آمده تأیید می‌گردد.

این رأی نیز بر اساس قانون قطعی اعلام می‌شود.

0
رد مال در جرم کلاهبرداری ملکیرد مال در جرم کلاهبرداری ملکی

رد مال در جرم کلاهبرداری ملکی

رد مال در جرم کلاهبرداری ملکی

در ادامه مقاله قبل در مورد پرونده رد مال در جرم کلاهبرداری ملکی در این مقاله به ادامه رأی دادگاه بدوی (نخستین) و رأی دادگاه تجدیدنظر می‌پردازیم:

نمونه رأی در مورد رد مال در جرم کلاهبرداری (فروش مال غیر)

ادامه رأی دادگاه بدوی (نخستین)

ثانیاً: حکم بر محکومیت آقای س با توجه به فقدان سابقه کیفری وی و لحاظ ماده ۲۲ قانون مجازات اسلامی در مورد ایشان به پرداخت دو میلیون ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت صادر و اعلام می‌گردد.

سند جعلی نیز پس از قطعیت رأی در اجرای احکام از بین می‌رود.

رأی صادره حضوری و ظرف ۲۰ روز از ابلاغ قابل تجدیدنظرخواهی در محاکم تجدیدنظر استان تهران می‌باشد.

رأی دادگاه تجدیدنظر

در مورد تجدیدنظرخواهی آقایان الف- متهمین بدوی (نخستین) ۱- ع با وکالت آقای ع ۲- س، ب- شاکی بدوی آقای ج نسبت به دادنامه شماره ۰۰۳۵۱ مورخ ۸/۳/۹۲ صادره از شعبه ۱۰۲ دادگاه عمومی جزائی رباط‌کریم که شامل محکومیت آقای ع به تحمل دو سال حبس و جزای نقدی به اتهام فروش مال غیر و دو فقره حبس به اتهام جعل و مشارکت در استفاده از سند مجعول (جعل شده) و محکومیت آقای س به پرداخت جزای نقدی به اتهام مشارکت در استفاده از سند مجعول می‌باشد، ردیف الف بـه محکومیت خود و ردیف ب به میزان مجازات علیه ردیف الف اقدام به اعتراض کرده‌اند.

با توجه به مجموع محتویات پرونده ارتکاب جرم انتسابی (نسبت داده شده) توسط ردیف الف محرز و مسلم است، لکن توجهاً به این که جعل مقدمه انتقال مال غیر است.

مجازات آن را حذف و عنایتاً به تاریخ وقوع و استفاده از سند مجعول جرم انتسابی موصوف مستنداً به ماده ۱۷۳ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری مشمول مرور زمان می‌باشد.

بنابراین و مستنداً به مواد ۲۴۰ و ۲۵۷ همان قانون اولاً بخشی از دادنامه تجدیدنظرخواسته را نقض (شکستن رأی) و قرار موقوفی تعقیب (توقف پیگیری) ردیف الف از اتهام جعل و استفاده از سند مجعول را صادر و ثانیاً دادنامه را در بخش‌های دیگر تأیید و استوار می‌نماید.

رأی صادره قطعی می‌باشد.

0

نمونه رأی در مورد کلاهبرداری همراه با جعل عنوان

نمونه رأی در مورد کلاهبرداری همراه با جعل عنوان

نمونه رأی در مورد کلاهبرداری همراه با جعل عنوان به صور ت زیر است:

رأی شماره ۹۲۰۹۹۷۰۲۲۱۹۰۱۱۴۷ مورخ ۳/۹/۱۳۹۲

خلاصه پرونده

در مورد اتهام آقای پ مبنی بر کلاهبرداری و جعل عنوان مأمور وزارت اطلاعات موضوع شکایت اولیه آقای ک.ح و نیز شکایت آقای ح که شاکی اخیرالذکر هنوز اعلام رضایت نکرده است، با عنایت به مفاد و محتوای کیفرخواست صادره از دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه پنج تهران، تحقیقات انجام شده از سوی مرجع انتظامی، اظهارات شاهدان، دفاعیات غیرموجه و بی‌اثر متهم در دادسرا، سوابق متعدد کیفری قبلی وی که یک مورد آن جعل عنوان می‌باشد و سایر شواهد و امارات موجود در پرونده توجه اتهام به وی محرز و مسلم است.

رأی بدوی (نخستین)

دادگاه مستنداً به ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری و ماده ۵۵۵ قانون مجازات اسلامی، نامبرده را بابت کلاهبرداری به تحمل پنج سال حبس تعزیری با محاسبه ایام بازداشت قبلی و پرداخت جزای نقدی به مبلغ هفتاد و هشت میلیون و پانصد هزار تومان در حق صندوق دولت و رد مبلغ شش میلیون و پانصد هزار تومان در حق آقای ح و بابت جعل عنوان مأمور وزارت اطلاعات به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم می‌نماید.

توضیح این‌ که آقای ک به شرح برگ ۱۸۷ و وکیل آقای ح به نام آقای الف که دارای اختیار لازم در وکالت‌نامه نیز بوده اعلام گذشت نموده‌اند و چون انصراف از گذشت مسموع (قبل شنیدن) نیست و در مرحله دادسرا و قبل از صدور کیفرخواست اعلام گذشت شده است.

دادگاه در مورد رد مال به این شاکیان با تکلیفی مواجه نیست.

در مورد اتهام دیگر متهم مبنی بر نگهداری اسلحه جنگی و مهمات آن کیفرخواست جداگانه تنظیم و به دادگاه انقلاب ارسال شده است.

رأی صادره غیابی و ظرف مهلت ده روز از تاریخ ابلاغ، قابل واخواهی و اعتراض در این دادگاه و سپس ظرف بیست روز قابل تجدیدنظرخواهی در دادگاه محترم تجدیدنظر استان تهران می‌باشد.

ادامه مطلب ….

 

0
رأی وحدت رویه شماره 765رأی وحدت رویه شماره 765

رأی وحدت رویه شماره ۷۶۵

رأی وحدت رویه شماره ۷۶۵

در ادامه مقاله قبل در مورد رأی وحدت رویه شماره ۷۶۵ ، به بیان خلاصه پرونده دوم و آرای صادره می‌پردازیم:

خلاصه پرونده دوم

حسب محتویات پرونده ۴۰۰۶۹۴ شعبه پنجاهم دیوان عالی کشور، در تاریخ ۷/۵/۱۳۹۵ در بازرسی از منزل آقای ج مقدار ۱۲۰ گرم ماده روان‌گردان از نوع شیشه و چهل عدد پایپ (ابزار مصرف مواد مخدر) و یک دستگاه ترازوی وزن کردن مواد مخدر کشف شده است.

متهم در مراحل مختلف رسیدگی به طور خلاصه به ارتکاب جرم انتسابی (نسبت داده شده) اقرار نموده و گفته است، مواد و ادوات (ابزارها) کشف شده را شخصی به نام حسین به او داده تا نگهداری کند، بعد از پایان رسیدگی‌های مقدماتی و صدور قرار مجرمیت پرونده در شعبه سی‌ام دادگاه انقلاب اسلامی تهران مطرح و به موجب دادنامه شماره ۲۰۳ مورخ ۳/۴/۱۳۹۶ در مورد وی به علت نگهداری ۱۲۰ گرم شیشه و چهل عدد پایپ (وسیله مصرف مواد مخدر) به استناد بند ۶ ماده ۸ از قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و رعایت مواد ۱۳۴ و ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی با پیشنهاد اعمال یک درجه تخفیف، حکم اعدام صادر گردیده و هیأت محترم شعبه پنجاهم دیوان عالی کشور در مقام رسیدگی فرجامی به موجب دادنامه شماره ۷۵۹ مورخ ۲۳/۸/۱۳۹۶ چنین رأی صادر نمودند:

با توجه به تصویب ماده واحده قانون الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر (ماده ۴۵ الحاقی) مصوب ۱۳۹۶ و مقررات ماده ۱۰ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ که بیان می‌دارد: «… لیکن چنانچه پس از وقوع جرم، قانونی مبنی بر تخفیف یا عدم اجرای مجازات یا اقدام تأمینی و تربیتی یا از جهاتی مساعدتر به حال مرتکب وضع شود و نسبت به جرائم گذشته بر وضع آن قانون تا صدور حکم قطعی مؤثر است …» و اینکه قانون‌گذار در ماده ۳۶۶ قانون آیین دادرسی مدنی فرجامی را تعریف نموده، که عبارت از انطباق (هماهنگی) رأی با موازین شرعی (دینی) و مقررات قانونی می‌باشد و با توجه به اینکه منظور از انطباق رأی با قانون، همانا قانون حاکم در زمان رسیدگی فرجامی است، که در موضوع مورد بحث قانون حاکم به شرح بالا مبنی بر تخفیف است و قاعدتاً باید بر طبق قانون جدید رسیدگی به عمل آید.

از این رو مالاً با استناد به بند ۴ از شق ب ماده ۴۶۹ قانون دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ با الحاقات (پیوست‌ها) و اصلاحات بعدی آن دادنامه فرجام‌خواسته، نقض (شکستن رأی) و رسیدگی مجدد به دادگاه هم‌عرض واگذار می‌شود، تا شعبه مرجع‌الیه (واگذار شده) مطابق قانون جدید تعیین مجازات نماید.

ادامه مطلب ….

0
رأی وحدت رویه شماره 765رأی وحدت رویه شماره 765

رأی وحدت رویه شماره ۷۶۵

رأی وحدت رویه شماره ۷۶۵ هیأت عمومی دیوان عالی کشور مورخ ۳۰/۸/۹۶

موضوع: شرایط اعمال مجازات مرتکبین جرائم مواد مخدر با رعایت ماده واحده قانون الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب ۹۶

بر اساس دادنامه‌های صادر شده در پرونده‌های شماره ۳۰۰۷۲۳، ۴۰۰۶۹۴ و ۸۰۰۰۸۷ شعب چهل و نهم، پنجاهم و چهل و چهارم دیوان عالی کشور، در مقام نحوه اجرای قانون الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب ۱۲/۷/۱۳۹۶ مجلس شورای اسلامی، در مورد شرایط اعمال مجازات اعدام مرتکبین جرائم مواد مخدر، رویه‌های متفاوت گرفته شده است. خلاصه پرونده‌ها و آرای صادره به شرح زیر می‌باشد:

خلاصه پرونده اول

به دلالت محتویات پرونده شماره ۳۰۰۷۲۳ شعبه چهل و نهم دیوان عالی کشور، شعبه اول دادگاه انقلاب زنجان طی دادنامه شماره ۵۳۷ مورخ ۴/۵/۱۳۹۶ بزهکاری (مجرم بودن) آقای الف را در مورد نگهداری ۵۵ گرم هروئین با خلوص ۷۰%، به علاوه نگهداری ۴۰ سانت شیشه محرز و مسلم تشخیص داده و نامبرده را به استناد تبصره ۱ بند ۶ ماده ۸ قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر به حبس ابد محکوم کرده است.

رأی دیوان عالی کشور

پرونده بر اثر فرجام‌خواهی وکیل محکوم علیه (کسی که رأی به ضرر او صادر شده) به دیوان عالی کشور ارسال و به شعبه چهل و نهم ارجاع شده (واگذار شده) است و هیأت محترم شعبه در تاریخ ۲۳/۸/۱۳۹۶ پس از خواندن گزارش، عضو ممیز و ملاحظه اوراق و برگه‌های پرونده در این مورد مشاوره نموده و طی دادنامه شماره ۹۶۵ چنین رأی صادر نمودند:

در مورد فرجام‌خواهی آقای ب به وکالت از آقای الف نسبت به دادنامه شماره ۵۳۷ مورخ ۴/۵/۱۳۹۶ صادره از شعبه اول دادگاه انقلاب زنجان در محکومیت وی به تحمل حبس ابد به اتهام حمل و نگهداری مجموعاً ۵۵/۴۰ گرم روان‌گردان با خلوص ۷۰% با توجه به مجموع محتویات پرونده و لازم‌الاجرا گردیدن ماده واحده الحاق ماده ۴۵ به قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و لزوم انطباق (هماهنگی) مجازات تعیین شده با قانون مذکور و مستنداً به بند ب از ماده ۴۶۹ قانون آیین دادرسی کیفری ضمن نقض (شکستن رأی) به شعبه صادرکننده رأی ارجاع (بازگرداندن) می‌گردد.

ادامه مطلب ….

 

0
رأی وحدت رویه شماره 744رأی وحدت رویه شماره 744

رأی وحدت رویه شماره ۷۴۴

رأی وحدت رویه شماره ۷۴۴

در ادامه مقالات گذشته در مورد رأی وحدت رویه شماره ۷۴۴ به بیان خلاصه پرونده سوم و چهارم و آرای صادره در این مورد می‌پردازیم:

خلاصه پرونده سوم و حل اختلاف 

شعبه ۳۹ دادگاه تجدیدنظر استان تهران در پرونده کلاسه ۹۴۰۵۵۰ در رابطه با حل اختلاف بین شعبه ۱۰۳۵ دادگاه کیفری دو تهران و شعبه دو دادگاه کیفری یک تهران در مورد رسیدگی به اتهام آقایان … و … مبنی بر کلاهبرداری به مبلغ ۱۸۰ میلیون تومان به شرح دادنامه شماره ۰۳۹۹ مورخ ۱۴/۶/۹۴ با این استدلال که، در ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی درجات مجازات مشخص شده و جرائمی که جزای نقدی آن بیش از ۳۶ میلیون تومان یا حبس بیش از ۱۰ تا ۱۵ سال است، مجازات درجه ۳ محسوب می‌شود و در تبصره ۳ ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی در صورت تعدد مجازات‌ها، مجازات شدیدتر و در صورت عدم تشخیص مجازات شدیدتر، مجازات حبس ملاک است و در موضوع بحث درجه مجازات مشخص شده و مبلغ بالای ۳۶ میلیون تومان درجه ۳ محسوب می‌شود.

در نهایت رسیدگی به موضوع را در صلاحیت دادگاه کیفری یک اعلام و حل اختلاف کرده است.

خلاصه پرونده چهارم و حل اختلاف

شعبه ۲۷ دادگاه تجدیدنظر استان تهران در پرونده شماره بایگانی ۹۴۰۵۳۱ در رابطه با حل اختلاف بین شعبه ۱۰۴۹ دادگاه کیفری دو تهران و شعبه دو دادگاه کیفری یک تهران در مورد رسیدگی به اتهام آقایان ح و م و خانم ب مبنی بر مشارکت در کلاهبرداری به میزان یک میلیارد و ده میلیون ریال با این استدلال که مجازات حبس در هر حال مجازات شدیدتر محسوب می‌گردد، با تأیید صلاحیت دادگاه کیفری دو حل اختلاف نموده است.

درخواست صدور رأی وحدت رویه شماره ۷۴۴

معاون قضایی دیوان عالی کشور: به طوری که ملاحظه می‌فرمایید شعبه بیست و هشتم دیوان عالی کشور و شعبه بیست و هفتم دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ترتیب، طی دادنامه‌هایی که به شرح فوق صادر کرده‌اند، در جرائمی که دارای مجازات‌های حبس و جزای نقدی است، حداکثر مدت حبس را ملاک تشخیص درجه مجازات اعلام نموده‌اند.

ولی شعبه سی و هشتم دیوان عالی کشور و شعبه سی و نهم دادگاه تجدیدنظر استان مذکور، میزان جزای نقدی مترتب (استوار) بر جرم‌های نسبت داده شده به متهمین را ملاک تعیین درجه مجازات اعلام کرده است.

و با توجه به اطلاق ماده ۳۰۲ قانون آیین دادرسی کیفری به ویژه بند «ت» آن، رسیدگی را در صلاحیت دادگاه‌های کیفری یک تهران تشخیص داده‌اند و چون با این ترتیب از شعب مختلف دیوان عالی کشور و دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران با استنباط‌‌های مختلف از مواد ۱۹ قانون مجازات اسلامی و ۳۰۲ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ آرای متفاوت صادر شده است، بنابراین مستنداً به ماده ۴۷۱ قانون آیین دادرسی کیفری، طرح موضوع را برای صدور رأی وحدت رویه قضایی درخواست می‌نماید.

ادامه مطلب ….

 

۱ ۲ ۳ ۵۵
طراحی سایت و سئو سیبل