0
مالیات بر ارث سپرده بانکیمالیات بر ارث سپرده بانکی

مالیات بر ارث سپرده بانکی

مالیات بر ارث سپرده بانکی چیست؟

امروزه همه ما اصطلاح مالیات بر ارث و سپرده بانکی را بارها و بارها شنیده ایم اما چیزی که حائز اهمیت است ترکیب مالیات بر ارث سپرده بانکی است در صورتی که بخواهیم یک تعریف عامیانه و کامل از این مقوله داشته باشیم می توان گفت به محض اینکه شخص فوت می کند شناسنامه او باطل می شود و با توجه به یکپارچه شدن سیستم های اطلاعاتی فوت شخص از طریق سازمان ثبت احوال در زمان ابطال شناسنامه به ارگانهایی از قبیل بانک ها، سازمان ثبت اسناد و املاک، دفاتر اسناد رسمی و … گزارش می شود به همین جهت از این زمان تمامی حسابهای بانکی متوفی مسدود می شود.

با این کار قابلیت دسترسی و برداشت از این حسابها وجود ندارد و این چیزی است که وراث اول از همه با آن مواجه می شوند.

وراث برای تقسیم دارایی و انتقال اموال متوفی، نیاز به دریافت گواهی واریز مالیات بر ارث دارند و این گواهی پس از تشکیل پرونده مالیاتی، ارایه اظهارنامه و پرداخت مالیات، توسط اداره امور مالیاتی محل سکونت متوفی صادر می گردد.

مالیات بر ارث حساب های بانکی

مالیــات بــر ارث حساب های بانکی از سال ۹۵ که تا به همین لحظه ۳ درصد می باشد یعنی ۳ درصد کل حساب بانکی به نحوی که در این خصوص باید عرض کرد که حساب ها و سپردهای بانکی از سال ۹۵ تا کنون از هیچ معافیت مالیاتی بهره مند نیستن و از کل سپرده این ۳ درصد لحاظ میشود.

در حالی که در مورد سپردهای بانکی قبل از سال ۹۵ و در مورد افرادی که قبل سال ۹۵ فوت کرده اند و مشمول قانون قبلی می شوند باید عرض کرد ۸۰ درصد سپرده مشمول معافیت می شد و از بیست دردرصد باقی مانده به این شرح مالیات اخذ میگردد:

میزان نرخ مالیات بر ارث سپرده بانکی

 • سپرده بانکی تا پنج میلیون ۱۵ درصد
 • سپرده بانکی ۵ تا ۲۰ میلیون ۲۰ درصد
 • سپرده بانکی ۲۰ تا ۵۰ میلیون ۳۰درص
 • سپرده از ۵۰ میلیون به بالا ۳۵ درصد

نکته مهم که قابل توجه است اینکه در صورتی که پول نقد در صندوق های امانات اعم از دولتی و یا خصوصی باشد در این صورت وراث باید (۱۰ درصد) این مبلغ را به عنوان مالیات بر ارث پرداخت نمایند.

در این مطلب سعی کردیم بحث را بطور کامل و عامیانه برایتان شرح دهیم. البته تمام مالیات بر ارث چه نقدی و چه غیر نقدی دارای تبصره و بندهای زیادی هستند که یک وکیل اشراف کامل بر این کار دارد. در پایان هر گونه سوالی در خصوص انواع مالیات بر ارث از قبیل مالیات بر ارث مغازه، مالیات بر ارث زمین ها، مالیات بر ارث سهام و … داشته باشید می توانید با مشاوران تماس گرفته و از راهنمایی های آنان بهره مند شوید.

0
مستمری متوفیمستمری متوفی

شرایط برخورداری از مستمری متوفی

هنگامی که شخصی فوت می کند اموال و دارایی او بین ورثه تقسیم می شود و هر کدام از وراث سهم ارث خود را طبق قانون از اموال و دارایی می برند. ولی با این وجود امکان دارد متوفی علاوه بر اموال خود، مستمری بگیر و تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی نیز باشد و یا حتی امکان دارد دارایی تحت عنوان ارث نداشته باشد و فقط مستمری داشته باشد. هنگامی که شخص فوت می کند تحت شرایطی خاص به اشخاص مشخصی به میزان معین در قانون از حقوق متوفی به بازماندگانش می رسد. ما در این مقاله به بررسی شرایط و نحوه برخورداری از حقوق متوفی می پردازیم، همچنین شما هر گونه سوالی در خصوص مالیات بر ارث و یا نحوه انجام این مقوله را داشته باشید می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دریافت مستمری متوفی (حقوق)

مطابق بخشنامه «شرایط و نحوه برخورداری بازمانده های بیمه شدگان از خدمات و تعهدات قانونی سازمان تامین اجتماعی»، بازماندگان در شرایط ذیل می توانند حقوق (مستمری) متوفی را دریافت نمایند:

۱ – در صورت فوت بیمه شده بازنشسته

۲- در صـورت فوت بیمه شده از کارافتاده کلی مسـتمری بگیر، در صـورت فـوت بیمه شـده ای که در ده سـال آخر حیات خـود حداقل حق بیمـه یکسـال کار، مشـروط بـر اینکه ظرف آخرین سـال حیات حـق بیمه ۹۰ روز کار را پرداخـت کرده باشـد .

۳ – در مواردی که بیمه شـده در اثر حادثه ناشـی از کار یـا بیماری های حرفه ای فـوت نماید .

افرادی که حق دریافت مستمری فرد فوت شده را دارند 

افرادی که حق دریافت مستمری فرد فوت شده را دارند در ذیل بیان کرده ایم ولی هر کدام از آنان باید دارای شرایطی باشند که به آنان مستمری تعلق گیرد و در صورتی که به آن ها مستمری فرد متوفی تعلق گرفت باید به میزانی که قانون تعیین کرده است تقسیم گردد. بازماندگانی که در صورت داشتن شرایط لازم مستمری متوفی را دریافت می کنند عبارت هستند از:

 • زوجه دائم بیمه شده متوفی
 • شوهر بیمه شده زن متوفی
 • فرزند ذکور متوفی
 • فرزند اناث متوفی
 • فرزند خوانده متوفی
 • پدر و مادر متوفی

نحوه محاسبه میزان مستمری متوفی برای بازماندگان

میزان مستمری بازماندگان عبارتست از ۳۰/۱ (یک سی ام) مزد یا حقوق متوسط بیمه شده ضربدر سنوات پرداخت حق بیمه، مشروط بر اینکه این مبلغ از پنجاه درصد مزد یا حقوق متوسط ماهانه او کمتر و از صد در صد آن بیشتر نباشد. (منظور از مزد یا حقوق متوسط، جمع کل مزد یا حقوق بیمه شده که به ماخذ آن حق بیمه دریافت گردیده، ظرف هفتصد وبیست روز قبل از فوت تقسیم بر روزهای کاری ضربدرعدد۳۰است)

نحوه سهمیه بندی مستمری متوفی برای بازماندگان

 • سهم همسر متوفی معادل ۵۰% کل مستمری استحقاقی است و چنانچه بیمه شده مرد دارای چند همسر دائم باشد مستمری بین آنها به تساوی تقسیم خواهد شد.
 • سهم هر فرزند متوفی معادل ۲۵% مستمری استحقاقی است ودر صورتیکه فرزندان هم پدر و هم مادر خود را از دست داده باشند ، سهم آنان دو برابر این میزان خواهد بود.
 • سهم هر یک از پدر و مادر متوفی ، معادل ۲۰% مستمری استحقاقی خواهد بود.

مدارک لازم برای برقراری مستمری بازماندگان

 • گواهی فوت بیمه شده یا مستمری بگیر که از سوی سازمان ثبت احوال صادر شده باشد.
 • اصل و تصویر شناسنامه و کارت ملی متوفی و بازماندگان واجد شرایط
 • اصل و تصویر عقدنامه همسر متوفی
 • قیم‌نامه یا گواهی رشد
 • گواهی تحصیلی برای فرزندان پسر بالای ۱۸ سال
 • صورتجلسه کمیسیون پزشکی در مورد از کارافتادگی فرزندان یا پدر و مادرویا شوهر (در صورت لزوم)

 

 

0
وظایف کارآموز وکالتوظایف کارآموز وکالت

وظایف کارآموز وکالت کانون وکلای دادگستری

وظایف کارآموز وکالت کانون وکلای دادگستری

مقاله حاضر در مورد وظایف کارآموز وکالت که توسط موسسه حقوقی کیانداد ، زیر نظر کارشناسان مجرب بررسی شده و در اختیار مخاطبان و کاربران قرار می گیرد.

۱- انجام کارهای واگذار شده از سوی کانون وکلا، مانند کار در دادسرا، دادگاه و…

۲- گذراندن دوره آموزش رایانه به تشخیص کانون و ارائه گواهی مراکز آموزشی مورد تأیید کانون وکلا

۳- انجام کارها و پیگیری پرونده‌های مرتبط با کارآموزی، تحت نظر و راهنمایی‌های وکیل سرپرست و تسلیم گزارش به وی

* نکته ۱:کارآموز باید کلیه امور وکالتی را که خود قبول می‌کند یا توسط وکیل سرپرست به او واگذار می‌شود، مانند تنظیم وکالت‌نامه، دادخواست، شکواییه، لایحه و … با نظارت وکیل سرپرست انجام دهد.

وظایف کارآموز وکالت

* نکته ۲: تأسیس هرگونه دفتر یا مؤسسه، به تنهایی یا مشارکت با کارآموزان دیگر و وکلا برای کارآموز ممنوع بوده و مکلف است در دفتر وکیل سرپرست حاضر شود. تخلف از این امر تخلف انتظامی محسوب می‌شود.

۴- کارآموز باید گزارش عملکرد خود را که حاوی حضور در جلسات دادگاه، سخنرانی و کارگاه آموزشی و دفتر است، در پایان هر سه ماه، به وکیل سرپرست ارائه دهد. وکیل سرپرست نیز باید پس از ملاحظه‌ی گزارش حداکثر ظرف یک هفته، نظر خود را به کمیسیون اعلام نماید.

* نکته ۳: عدم حضور کارآموز در بیش از یک پنجم مجموع جلسات سخنرانی یا کارگاه‌های آموزشی، نقصان محسوب می‌شود. عدم حضور در بیش از یک دوم جلسات موجب تجدید دوره خواهد شد.

‌۵- شرکت در جلسات دادرسی مدنی و کیفری دادگاه‌ها حداقل ماهی دو مرتبه و تهیه گزارش از پرونده‌های مذکور

گزارش‌ها باید حداکثر ظرف دو هفته از تاریخ جلسه دادگاه، به صورت منظم جمع‌آوری، تایپ یا پاکنویس شده و در مهلت‌های اعلامی، تسلیم کمیسیون شود. شماره‌گذاری صفحات و تنظیم فهرست برای گزارش‌ها الزامی است.

* نکته ۴: حضور کارآموز، ماهانه در دو جلسه دادرسی مدنی و کیفری دادگاه‌ها، حداقل تکلیف است.

کانون وکلای دادگستری

۶- حضور در دایره معاضدت قضایی (قبول وکالت کسانی که توانایی مالی برای پرداخت حق‌الوکاله وکیل را ندارند) و آموزش لازم با توجه به امکانات کانون و تصمیم کمیسیون و ارائه دوره گواهی دایره معاضدت در پایان دوره

۷- کارآموز مکلف است پس از پایان دوره یا در مهلت‌هایی که کمیسیون تعیین می‌کند، پایان دوره خود را اعلام و مدارک انجام تکالیف را حداکثر ظرف بیست روز به کمیسون کارآموزی  تسلیم نماید.

۸- بعد از احراز و تشخیص انجام وظایف توسط کارآموز، وی باید برای آزمون اختبار آماده شود و بعد از قبولی در این آزمون و انجام مراسم تحلیف (سوگند خوردن) و یاد کردن سوگند پروانه وکالت پایه یک را دریافت می‌نماید.

تغییر نام خانوادگی

0
وکیل پایه یک دادگستریوکیل پایه یک دادگستری

وکیل پایه یک دادگستری

وکیل پایه یک دادگستری

مقاله حاضر در مورد وکیل پایه یک دادگستری که توسط موسسه حقوقی کیانداد ، زیر نظر کارشناسان مجرب بررسی شده و در اختیار مخاطبان و کاربران قرار می گیرد.

* وکیل پایه یک دادگستری شخصی است که پس از طی دوره تحصیلات دانشگاهی در مقطع کارشناسی و یا بالاتر در رشته حقوق یا فقه و مبانی حقوق اسلامی یا هم‌‌تراز آن در حوزه علمیه، در آزمون کانون وکلای دادگستری که هر سال یک بار برگزار می‌شود، موفق به کسب معدل و ترازی شده باشد که بتواند در بین رقبای پرشماری که دارد به عنوان کارآموز وکالت پذیرفته شود.

* سپس بعد از قبولی در آزمون کانون وکلا باید استعلامات مورد نیاز را انجام دهد که شامل مواردی چون عدم اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی نیز می‌باشد که این آزمایش‌ها توسط پزشکی قانونی انجام می‌شود، همچنین باید گواهی عدم سوء پیشینه کیفری و… را از نهادهای امنیتی دریافت و ارائه نماید.

* برای اینکه فرد به یک وکیل پایه یک دادگستری تبدیل شود، به عنوان کارآموز وکالت باید حدود دو سال زیر نظر وکیل پایه یک دادگستری باتجربه (وکیل سرپرست) به یادگیری و کسب تجربه در زمینه حقوق از طریق حضور در جلسات دادرسی داگاه‌های مختلفی همچون کیفری، حقوقی، خانواده، اطفال و… بپردازد.

* همچنین باید در جلسات آموزشی که هفته‌ای یک بار با عناوین تخصصی مختلف از سوی کانون وکلا برگزار می‌شود شرکت نماید.

* شرکت در آزمونی که کانون وکلا جهت سنجش مهارت‌های کامپیوتر دریافت می‌کند و باید در این آزمون قبول شود.

* در صورتی که فرد دوران کارآموزی خود را به طور کامل سپری کرده و در تمامی مراحل و آزمون‌های ذکر شده موفق بوده، کمیسیون کارآموزی پرونده کارآموزی فرد را مورد ارزیابی کامل قرار می‌دهد و اگر پرونده هیچ نقصی نداشته باشد، کارآموز برای وکالت مجاز شده و باید در آزمونی به نام اختبار (امتحان) شرکت نماید، این آزمون چند بار در سال توسط کانون وکلا برگزار می‌شود.

آزمون اختبار دارای دو مرحله کتبی و شفاهی بوده که اگر فرد در هر دوی آنها نمره قبولی را کسب نماید، کانون وکلا او را برای حضور در مراسم تحلیف (سوگند خوردن) مجاز می‌دانند.

بعد از این که کارآموز وکالت در مراسم تحلیف حضور یافت و سوگند یاد کرد به صورت رسمی عنوان وکیل پایه یک دادگستری را دریافت می‌کند.

 

0
به چه کسی وکیل گفته می‌شودبه چه کسی وکیل گفته می‌شود

به چه کسی وکیل گفته می‌شود؟

به چه کسی وکیل گفته می‌شود؟

مقاله حاضر در مورد به چه کسی وکیل گفته می‌شود که توسط موسسه حقوقی کیانداد ، زیر نظر کارشناسان مجرب بررسی شده و در اختیار مخاطبان و کاربران قرار می گیرد.

وکیل کیست؟

وکیل کسی است که از طرف شخص دیگری، اعم از حقوقی یا حقیقی به موجب عقد وکالت برای انجام کاری مأمور می‌شود.

طبق اصل ۳۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در همه دادگاه‌ها، طرفین دعوا (خواهان و خوانده) حق دارند برای خود وکیل انتخاب نمایند و اگر توانایی انتخاب وکیل را نداشته باشند باید برای آن‌ها امکانات تعیین وکیل فراهم شود.

وکیل در توکیل یعنی چه؟

وکیل در توکیل به وکیلی گفته می‌شود که از سوی موکل خود اختیار مشخص کردن وکیل دیگری را برای او داشته باشد.

تعهدات وکیل نسبت به موکل براساس قانون مدنی

تعهدات وکیل نسبت به موکل به شرح حدود اختیاراتی است که وکیل طبق وکالت‌نامه تنظیم شده با موکل، امضا نموده است اقدام نماید.

در وکالت‌نامه‌های رسمی که از دفاتر اسناد رسمی صادر می‌شود و یا وکالت‌نامه‌های قضایی بین وکلای دادگستری و موکل، قسمت حدود اختیارات وکیل مشخص شده است که طرفین (وکیل و موکل) می‌توانند طبق خواسته خود حدود و اختیارات وکیل را اعلام نمایند.

تعهدات وکیل بستگی به این دارد که وکیل تا چه اندازه و در چه موضوعاتی از موکل اختیار و اجازه پیگیری امور را داشته باشد.

* طبق ماده ۶۶۶ قانون مدنی، هرگاه از تقصیر وکیل خسارتی به موکل متوجه شود که عرفاً وکیل مسبب آن محسوب می‌گردد مسئول خواهد بود.

* طبق ماده ۶۶۷ قانون مدنی، وکیل باید در تصرفات و اقدامات خود مصلحت موکل را مراعات نماید و از آنچه که موکل بالصراحه (با بیانی روشن) به او اختیار داده یا بر حسب شواهد و عرف و روال، داخل اختیار اوست، تجاوز نکند.

بیشتر بدانید : به چه کسی وکیل گفته می‌شود

* طبق ماده ۶۶۸ قانون مدنی، وکیل باید حساب مدت وکالت خود را به موکل بدهد و آنچه را که به جای او دریافت کرده است به او رد کند.

* هرگاه برای انجام یک امر، دو یا چند نفر وکیل معین شده باشد، طبق ماده ۶۶۹ قانون مدنی، هیچ یک از آن‌ها نمی‌تواند بدون دیگری یا دیگران دخالت در آن امر بنماید، مگر اینکه هر یک مستقلاً وکالت داشته باشد، در این صورت هر کدام می‌تواند به تنهایی آن امر را به جا آورد.

* طبق ماده ۶۷۰ قانون مدنی، چنانچه دو نفر به نحو اجتماع، وکیل باشند به موت (مرگ) یکی از آن‌ها وکالت دیگری باطل می‌شود.

* طبق ماده ۶۷۱ قانون مدنی، وکالت در هر امر، نیازمند وکالت در لوازم و مقدمات آن نیز هست مگر اینکه تصریح و تأکید به عدم وکالت باشد.

* طبق ماده ۶۷۲ قانون مدنی، وکیل در امری نمی‌تواند برای آن امر به دیگری وکالت دهد، مگر اینکه صریحاً و به روشنی یا به دلالت قرائن و شواهد، وکیل در توکیل باشد.

* اگر وکیل که وکالت در توکیل نداشته، انجام امری را که در آن وکالت دارد به شخص ثالثی واگذار نماید، طبق ماده ۶۷۳ قانون مدنی، هر یک از وکیل و شخص ثالث در مقابل موکل نسبت به خساراتی که مسبب محسوب می‌شود مسئول خواهد بود.

وکیل مالیات بر ارث در تهران

 

0
تداخلات دارویی متادونتداخلات دارویی متادون

تداخلات دارویی متادون

تداخلات دارویی متادون

مقاله حاضر در مورد تداخلات دارویی متادون که توسط موسسه حقوقی کیانداد ، زیر نظر کارشناسان مجرب بررسی شده و در اختیار مخاطبان و کاربران قرار می گیرد.

درمان و ترک اعتیاد با داروی متادون

* داروی متادون با داروهای افسرگی و داروهای درمان میگرن (سردرد شدید) و همچنین داروهای پارکینسون (لقوه) تداخل دارد.

* همچنین از مصرف الکل در طی دوران مصرف متادون باید پرهیز کرد و به جای آن مقدار زیادی آب نوشید.

متادون چگونه به ترک اعتیاد بیمار کمک می‌کند؟

داروی متادون می‌تواند با ایجاد عوامل زیر در فرد به ترک اعتیاد او کمک کند:

۱- کاهش احساس نشئگی (سرخوشی) حاصل از مواد مخدر دیگر

۲- کاهش عوامل جسمی و ذهنی ناشی از ترک مواد سنگین‌تر

۳- رفع احساس نیاز به مواد مخدر سنگین و…

علائم استفاده از متادون

* اختلال تنفسی (آهسته و کم عمق و در طول خواب آپنه (وقفه تنفسی) وجود دارد، که اغلب باعث توقف کامل تنفس می‌شود).

* نقص‌های ریتم قلب و فشارخون ناشی از تغییر در تن دیواره‌های رگ‌های خونی

* تغییرات منفی در اندام‌های دستگاه گوارش

* اختلالات دستگاه ادراری و….

* برخی مواقع با مصرف طولانی مدت داروی متادون در بانوان ممکن است پریود (قاعدگی) قطع شود، اما بعد از قطع مصرف دارو شرایط به حالت طبیعی باز می‌گردد.

اثرات مصرف بیش از حد متادون چیست؟

اثرات مصرف بیش از حد متادون عبارتند از:

۱- دپرسیون تنفسی (کاهش تعداد تنفس و یا کاهش در حجم جاری)

۲- بی‌حالی بیش از حد، که به کما پیشرفت می‌کند.

۳- انقباض مردمک چشم

۴- ضعف

۴- پوست سرد و مرطوب چسبنده

۵- گاهی اوقات برادی کاردی (ضربان قلب کمتر از حد طبیعی)

۶- فشارخون بالا

اثرات مصرف بیش از حد متادون در کودکان

گزارش مصرف بیش از حد در کودکان شامل:

* خواب آلودگی

* بی‌حالی

* انقباض مردمک چشم

* خس خس سینه می‌باشد.

* در صورت مصرف بیش از حد قابل توجهی، به ویژه هنگامی که مساعد آپنه و وقفه تنفسی باشد، مشکل در گردش خون و ایجاد شوک، و همچنین ایست قلبی و مرگ است.

 

0
عوارض جانبی مصرف داروی متادونعوارض جانبی مصرف داروی متادون

عوارض جانبی مصرف داروی متادون

عوارض جانبی مصرف داروی متادون

این مقاله مطابق با نظریه کارشناسان موسسه حقوقی کیانداد ، در مورد عوارض جانبی مصرف داروی متادون بررسی شده و در اختیار مخاطبان و کاربران قرار می گیرد.

در ادامه مقالات گذشته در مورد درمان و ترک اعتیاد با داروی متادون به بیان عوارض جانبی این دارو و همچنین نکاتی در مورد مصرف آن می‌پردازیم:

درمان و ترک اعتیاد با داروی متادون

داروی متادون علاوه بر اینکه یک داروی شیمیایی محسوب می‌شود، نوعی مخدر نیز هست و دارای عوارضی می‌باشد. از جمله عوارض مصرف متادون، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱- خواب آلودگی

۲- تهوع،

۳- عرق کردن

۴- یبوست طولانی

۵- افزایش وزن

۶- سرگیجه و….

اما این عوارض با عادت نمودن بدن به دارو، برطرف خواهند شد.

نحوه نگهداری متادون

متادون نیز مانند بسیاری از داروهای دیگر باید در یک محفظه سربسته در جای خشک و خنک دور از دسترس کودکان نگهداری شود. همچنین نوع تزریقی و محلول دارو، از تابش نور، محافظت شود.

موارد منع مصرف متادون

در شرایط زیر متادون منع مصرف دارد. در صورت وجود موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

* عملکرد غده آدرنال (فوق کلیوی) کاهش یافته است.

* مقدار کم منیزیم در خون

* مقدار کم پتاسیم در خون

* مشروبات الکلی

* مسمومیت با الکل

* سوء مصرف مواد مخدر

* ضربان قلب بسیار سریع

* هیپرتروفی (پُرسازی) بطن چپ

* EKG غیرطبیعی با تغییر QT از شروع تولد

* فشارخون غیرطبیعی

* حمله آسم

* کاهش عملکرد ریه

* انسداد (بسته شدن) معده یا روده

* یبوست

* مشکلات کبدی

* مشکل صفرا و کیسه صفرا

*التهاب حاد و شدید لوزالمعده

* کما

* تشنج

* مثانه را نمی‌توان خالی کرد.

* بیمار ضعیف

* سلامت عمومی و سوء تغذیه عمومی

* فشار زیاد در جمجمه

* بیماری انسداد (بسته شدن) مزمن (طولانی مدت) ریه

* بیماری کلیوی با کاهش احتمالاً عملکرد کلیه

* مصرف دارو برای زنان حامله مجاز نمی‌باشد، زیرا ممکن است موجب مشکلات تنفسی در نوزاد گردد.

* همچنین در زنان شیرده به دلیل ترشح این ماده در شیر مادر و تأثیر بد آن بر کودک توصیه نمی‌شود.

* مصرف دارو برای کودکان و همچنین افراد سالخورده و بالای ۶۰ سال مجاز نمی‌باشد و توصیه نمی‌گردد.

ارث فرزندخوانده

 

0
داروی متادونداروی متادون

داروی متادون چه احساسى در فرد ایجاد مى‌کند؟

داروی متادون چه احساسى در فرد ایجاد مى‌کند؟

این مقاله مطابق با نظریه کارشناسان موسسه حقوقی کیانداد ، در مورد داروی متادون را بررسی شده و در اختیار کاربران قرار می گیرد.

 

داروی متادون چه احساسى در فرد ایجاد مى‌کند؟

برخى از افرادى که درمان با متادون را آغاز مى‌کنند، سرخوشى و آرامشى را حس مى‌کنند که در بین تمامى داروهاى شبه افیونى (مواد مخدر) مشترک است.

با ادامه درمان و رسیدن به یک دوز و مقدار ثابت، تحمل به این اثرات ایجاد مى‌شود. کسانى که در حال درمان با متادون هستند، اغلب حس خود را از مصرف متادون، طبیعى بیان می‌کنند.

درمان با متادون بر اندیشه آنها تاثیرى ندارد، مى‌توانند کار کنند، به مدرسه بروند و یا از خانواده نگهداری کنند. متادون همچنین از تأثیر نشئه‌آور (سرخوشی آور) هروئین و دیگر شبه افیونی‌ها جلوگیری می‌کند و بدین ترتیب اثر این داروها را کاهش مى‌دهد.

درمان روزانه با متادون مى‌تواند تا بى‌نهایت ادامه یابد، ولی در صورتی که فردى که متادون دریافت مى‌کند و پزشک با وى براى پایان درمان به توافق برسد، از دوز و مقدار متادون کم‌کم در زمان هفته‌ها یا ماه‌هاى گوناگون کم مى‌شود و فرآیند ترک آسان مى‌شود.

نحوه تأثیر و عملکرد متادون

* وقتی استفاده از متادون به صورت خوراکی باشد، از طریق دیواره‌های دستگاه گوارش جذب می‌شود و به سرعت وارد جریان خون می‌شود. با استفاده از این روش، اثر آن بعد از ۳۰ دقیقه شروع می‌کند، عمیقاً بر سیستم‌های عصبی و قلبی عروقی (رگ‌ها) تأثیر می‌گذارد و باعث آرام‌سازی عضلات صاف بدن می‌شود.

بالاترین غلظت خون بعد از ۴ ساعت مشاهده می‌شود: اثر بیهوشی (هنگام مصرف مقدار درمانی) پس از ۲۰ تا ۳۰ دقیقه و حدود ۴ تا ۶ ساعت طول می‌کشد.

* با تزریق زیر جلدی (زیرپوستی) دارو، اثر مواد مخدر پس از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه اتفاق می‌افتد و غلظت متادون در خون پس از ۱ تا ۲ ساعت به حداکثر مقدار می‌رسد.

همچنین اثرات مصرف دارو مدت ۳۶ تا ۴۸ ساعت پس از قطع مصرف هر دوز دارو، در بدن دوام خواهند داشت. درمان نگهدارنده نامی است که به روند ترک اعتیاد گفته می‌شود.

علائم قطع ناگهانی متادون

در صورت قطع ناگهانى متادون علائمى چون دل‌پیچه، اسهال و دردهاى عضلانى و استخوانى و… بروز خواهند کرد.

این علائم در طول یک تا سه روز بعد از آخرین دوز آغاز شده، در طول سه تا پنج روز به اوج خود رسیده و بعد کم‌کم از بین مى‌روند، گرچه دیگر علائم مانند اختلال خواب و تمایل به استفاده دارو مى‌تواند براى ماه‌ها ادامه یابد.

حق انتفاع چیست؟

0
درمان و ترک اعتیاد با داروی متادوندرمان و ترک اعتیاد با داروی متادون

درمان و ترک اعتیاد با داروی متادون

درمان و ترک اعتیاد با داروی متادون

این مقاله مطابق با نظریه کارشناسان موسسه حقوقی کیانداد ، در مورد درمان و ترک اعتیاد با داروی متادون و در اختیار مخاطبان و کاربران قرار می گیرد.

داروی متادون چیست؟

داروی متادون در سال ۱۹۷۳ در آلمان کشف و بعد از پایان جنگ جهانی دوم حدود سال‌های ۱۹۶۰ از داروی متادون به عنوان یک داروی ترک اعتیاد بهره‌برداری شد.

داروی متادون جزء داروهای ترک اعتیاد به شمار می‌آید. به دلیل اینکه خود متادون با اینکه برای درمان اعتیاد به کار می‌رود اما جزء مخدرهای با دوز و مقدار ضعیف‌تر به شمار می‌آید، متخصصین اعلام کرده‌اند که خطر مصرف بیش از مقدار مجاز دارو بسیار زیاد و میزان وابستگی و اعتیاد به دارو نیز بسیار زیاد می‌باشد، به همین دلیل تهیه داروی متادون از داروخانه‌ها بدون نسخه پزشک امکان‌پذیر نخواهد بود و حتی غیرقانونی نیز می‌باشد.

افرادی که به هروئین و مورفین اعتیاد دارند برای ترک این مخدرهای قوی از مخدر‌های ضعیف‌تر مثل داروی متادون استفاده می‌کنند، تا هم درد شدید حاصل از ترک را تحمل کنند و هم کم‌کم عادت مخدرهای قوی‌تر را فراموش کنند.

ترک اعتیاد با داروی متادون

داروی متادون هم اثرات مخدر را دارد، اما این اثرات را طولانی‌تر و با دوام‌تر در بدن نگه داشته و عطش فرد معتاد به مصرف مخدر‌ها را کاهش می‌دهد.

داروی متادون به شکل قرص، محلول و آمپول به فروش می‌رسد و بنا بر گفته‌ی پزشکان بهترین زمان مصرف دارو در تسکین درد ۳ تا ۴ بار در روز و در درمان اعتیاد یک بار در روز و همچنین اندازه مقدار مجاز مصرفی دارو در تسکین درد ۵ تا ۱۰ میلی‌گرم در هر دوز، و در درمان اعتیاد ابتدا ۱۰ تا ۲۰ میلی‌گرم در روز و سپس این مقدار به ۴۰ تا ۶۰ میلی‌گرم در روز، قابل افزایش است، تایید شده است.

البته مقدار مصرف دارو توسط فرد با توجه به شرایط جسمانی فرد به نظر پزشک معالجش بستگی دارد.

همچنین متادون براى کسانى که به طور منظم از مواد شبه افیونى (مواد مخدر) به طور تزریقی استفاده مى‌کنند و آلوده به ویروس ایدز یا هپاتیت هستند، تجویز مى‌شود تا به ادامه روند ترک در این اشخاص کمک کند و خطر انتشار عفونت را از طریق استفاده از سوزن مشترک کاهش دهد.

خواننده گرامی می توانید جهت مشاوره تخصصی در خصوص داروی متادون چه احساسى در فرد ایجاد مى‌کند؟ با وکلای مجرب  مواد مخدر در موسسه حقوقی کیانداد مشاوره نمایید.

یا از طریق تماس با ما یا صفحه پرسش و پاسخ با وکلای تهران و شهرستانها در ارتباط بوده و تماس حاصل فرمایید.

0
درمان و ترک اعتیاد با بوپرنورفیندرمان و ترک اعتیاد با بوپرنورفین

درمان و ترک اعتیاد با بوپرنورفین

درمان و ترک اعتیاد با بوپرنورفین

این مقاله مطابق با نظریه کارشناسان موسسه حقوقی کیانداد ، در مورد درمان و ترک اعتیاد با بوپرنورفین بررسی شده و در اختیار مخاطبان و کاربران قرار می گیرد.

بوپرنورفین (بوپرکسین) چیست؟

بوپرنورفین یکی از انواع داروی ترک اعتیاد است که برای ترک مواد سنگین مانند هروئین، کوکایین، متادون و… مصرف می‌شود. این دارو که عمدتاً برای درمان اعتیاد به مواد مخدر استفاده می‌شود، مصارف درمانی دیگری از جمله تسکین دردهای شدید نیز دارد.

بوپرنورفین به صورت قرص وجود دارد و همچنین با نام دیگر بوپرکسین نیز شناخته می‌شود.

این دارو می‌تواند در بیماران وابستگی بسیار شدیدی را ایجاد کند و یا در صورت مصرف نادرست بسیار طولانی شود و بیمار و خانواده ایشان را متحمل هزینه و انرژی زیادی کند. به همین دلیل توصیه می‌شود، این دارو هرگز برای ترک اعتیاد خودسرانه مصرف نشود.

برای ترک اعتیاد با استفاده از این دارو باید دقت کرد، زیرا در صورت بروز وابستگی شدید ممکن است فرد در آینده مجبور شود چاره‌ای برای ترک این دارو نیز بیاندیشد.

نکات مهم در مورد مصرف داروی بوپرنورفین (بوپروکسین)

۱- اولین مقدار مصرف بوپرنورفین باید حداقل ۲۴ ساعت بعد از آخرین دوز متادون و حداقل ۶ ساعت بعد از آخرین دوز هروئین مصرف شود.

۲- کهیر، مشکلات تنفسی، ورم صورت، لب‌ها، زبان و گلو از نشانه‌های حساسیت دارویی هستند. در صورت بروز این نشانه‌ها سریعاً به اورژانس مراجعه نمایید.

۳- در صورت شک یا تصمیم برای بارداری در طول مدت درمان، با پزشک خود مشورت کنید. مصرف داروی بوپرنورفین در دوران بارداری ممکن است به جنین صدمات جدی برساند.

۴- از این دارو در دوران شیردهی استفاده نکنید.

۵- این دارو را دقیقاً طبق دستورات پزشک و به میزان تجویز شده استفاده شود.

۶- در صورت استفاده از سایر مواد مخدر، عوارض جانبی بوپرنورفین شدت بیشتری خواهد داشت.

۷- قرص زیرزبانی بوپرنورفین را زیر زبانتان قرار دهید و اجازه دهید کاملاً حل شود.

۸- قبل از انجام هرگونه جراحی، جراح را از این که در حال مصرف داروی بوپرنورفین هستید آگاه نمایید.

۹- مصرف این دارو را نمی‌توان به یکباره قطع کرد.

۱۰- پس از پایان درمان مقدار اضافی دارو را دور بریزید.

۱۱- طی درمان با افرادی که موفق به ترک شده‌اند ارتباط داشته باشید. این کار انگیزه شما را برای ترک تقویت می‌نماید.

خواننده گرامی می توانید جهت مشاوره تخصصی در خصوص درمان و ترک اعتیاد با بوپرنورفین با وکلای مجرب  مواد مخدر در موسسه حقوقی کیانداد مشاوره نمایید.

یا از طریق تماس با ما یا صفحه پرسش و پاسخ با وکلای تهران و شهرستانها در ارتباط بوده و تماس حاصل فرمایید.

۱ ۲ ۳ ۵۷