0
گیاه روان‌گردان کوکا (coca)گیاه روان‌گردان کوکا (coca)

گیاه روان گردان کوکا (coca) چیست؟

گیاه روان‌گردان کوکا (coca)

مشخصات گیاه کوکا (coca)

گیاه روان گردان کوکا (coca) درختچه‌ای است به ارتفاع حداکثر ۳ متر با شاخه‌های راست و رنگ مایل به قرمز، برگ‌های بیضی نوک تیز به طول تا ۸ سانتیمتر که سطح رویی آنها سبز روشن و سطح زیرین آنها متمایل به زرد می‌باشد. گیاه روان گردان کوکا

این برگ‌ها به صورت متناوب (پشت سر هم) بر روی شاخه‌ها قرار می‌گیرند و طعم تلخ و قابض (گس) دارند.

گل‌ها، کوچک به رنگ سفید مایل به زرد است که به صورت تک یا دسته سه‌تایی بر روی شاخه قرار می‌گیرند. این گل‌ها در نهایت به میوه‌ای شَفت (شَفت به میوه‌ی گوشتی ناشکوفایی که دانه‌ی منفرد آن درون یک درون‌بر چوبی یا غضروفی است گفته می‌شود که بعد از رسیدن به وسیله دو یا چند کفه باز می‌شود مانند گردو و بادام) و قرمز رنگ تبدیل می‌شوند که دارای یک دانه است. برگ‌ها قسمت مورد استفاده گیاه کوکا می‌باشد.

این گیاه بومی شمال غربی آمریکای جنوبی، به خصوص پرو و بولیوی است. درختچه کوکا در نقاط دیگر دنیا از جمله آرژانتین، ونزوئلا، اکوادور، کلمبیا، شیلی، جاوه و شرق آفریقا کشت می‌شود. این گیاه در ایران رویش ندارد.

ترکیبات مهم گیاه کوکا

مهمترین ترکیبات برگ کوکا، آلکالوئید کوکائین است که به میزان ۳/۰ تا ۵/۱ درصد و به طور متوسط ۸/۰ درصد در برگ تازه آن وجود دارد.

به غیر از این ماده آلکالوئیدهای دیگری از جمله تروکسیلین، هیگرین، تروپاکوکائین، نیکوتین، اکگونین و ده‌ها ماده دیگر در برگ این گیاه وجود دارند.

ماده مخدر استخراج شده از گیاه کوکا

از این گیاه کوکائین استخراج می‌شود که یک ماده بی‌حس کننده موضعی و محرک قوی سیستم عصبی است. اثرات کوتاه مدت آن مشابه آمفتامین‌هاست و باعث افزایش انرژی و سرخوشی می‌شود.

پیشنهاد ویژه کیانداد :   به ارث رسیدن دیه

جذب کوکائین از برگ کوکا

جذب کوکائین از برگ کوکا به مراتب کندتر و تأثیرش کمتر از کوکائین خالص است. همچنین اثرات ایجاد سرخوشی و فعالیت‌های روانی آن متفاوت است.

بعضی مبلغان کوکا ادعا می‌کنند که کوکائین به تنهایی اثرات برگ کوکای عمل آورده شده را که به صورت جویدنی و یا به صورت چای مصرف می‌شود، ندارد.

اما مطالعات نشان داده است در خون افرادی که از چای برگ کوکا استفاده کرده‌اند به مقدار کم کوکائین وجود دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های علامت گذاری شده با * را باید تکمیل نمایید.

دو + 13 =