0
بازنشستگیبازنشستگی

سؤالات متداول در مورد بازنشستگی

سؤالات متداول در مورد بازنشستگی

سؤال ۱: آیا کارفرما می‌تواند برای کارکنان خود تقاضای بازنشستگی نماید؟

جواب: بر اساس ماده ٧٨ قانون تأمین اجتماعی کارفرما می‌تواند بازنشستگی بیمه شدگانی را حداقل ۵ سال پس از رسیدن به سن بازنشستگی تعیین شده در این قانون به کار خود ادامه داده‌اند از سازمان درخواست نماید.

سؤال ۲ : چه مدارکی برای ارائه درخواست بازنشستگی لازم است؟

جواب: مشخصات هویتی مانند اصل شناسنامه و کارت ملی به همراه تصاویر مربوطه و اصل دفترچه بیمه.

سوال ۳ : مستمری بیمه شدگانی که در دو یا چند کارگاه کار می‌کنند چگونه محاسبه می‌شود؟

جواب: در صورت درخواست بازنشستگی چنانچه در دو سال پایانی بیمه شده‌ای در دو یا چند کارگاه به کار اشتغال داشته و حق بیمه پرداخت کرده باشد، دستمزد کارگاه‌ها هر کدام به صورت جداگانه مورد محاسبه قرار می‌گیرد و نهایتاً مجموع مبالغ محاسبه شده بابت هر کارگاه به عنوان مستمری استحقاقی بازنشستگی پرداخت خواهد شد.

سوال ۴ : آیا افرادی که ۶٠ سال سن دارند ولی ٢٠ سال سابقه نداشته باشند می‌توانند از مزایای بازنشستگی بهره‌مند گردد؟

جواب: چنانچه بیمه شده‌ای دارای سابقه پرداخت حق بیمه‌ی کمتر از ۱۰ سال باشد، می‌تواند کسری آن را پرداخت کرده و به نسبت ١٠ روز از مستمری و حقوق برخوردار شود، چنانچه سابقه آنان بین ١٠ تا ٢٠ سال به نسبت همان سابقه، مستمری بازنشستگی دریافت خواهد کرد.

سوال ۵ : آیا بیمه شدگانی که ماهیت شغل آنان کار با اشعه و پرتو است، آیا در زمان بازنشستگی از سابقه ارفاقی هم بهره‌مند می‌شوند؟

جواب: افرادی مانند رادیولوژیست‌ها که تحت نظارت سازمان انرژی اتمی باشند از سنوات ارفاقی سازمان مذکور برخوردار بوده و چنانچه سابقه پرداخت حق بیمه و سابقه ارفاقی آنان به ٣٠ سال تمام برسد می‌توانند بازنشسته شوند.

پیشنهاد ویژه کیانداد :   ‌درخواست رأی وحدت رویه شماره 524

سوال ۶ : آیا زنان بازنشسته هم می‌توانند کمک هزینه عائله‌مندی دریافت ‌کنند؟

جواب: بله، زنان بازنشسته به یکی از دو صورت زیر کمک هزینه عائله‌مندی دریافت می‌کنند:

الف) شوهر نداشته باشد، ولی فرزند داشته باشد.

ب) شوهر از کارافتاده کلی داشته باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های علامت گذاری شده با * را باید تکمیل نمایید.

دوازده − پنج =