0

جایگاه شغل وکالت

جایگاه شغل وکالتدرباره جایگاه شغل وکالت وکلای موسسه حقوقی کیانداد معتقدند، وکالت نه تنها که یک ودیعه بلکه وظیفه‌ای است که خداوند وکیل را برای آن برگزیده و او باید این وظیفه را به طور شایسته و شجاعانه به انجام برساند و در این راه تعلل نکند و هرگز به نگاه برخی مردم که دید خوبی به وکیل و وکالت ندارند، توجه نکند زیرا این دیدگاه ناشی از ندانستن و بی‌اطلاعی آنهاست. ممکن است برخی بگویند چگونه ممکن است دو طرف دعوا دارای وکیل باشند

و هر دو در مسیر احقاق حق قرار داشته باشند؟ و یا ممکن است بگویند چگونه می‌توان بدون سوءاستفاده از قوانین و جلوه نمودن باطل، از مجرم دفاع کرد؟ در پاسخ باید گفت که: اولاً: مطابق قوانین ذیل‌الذکر حق داشتن وکیل از لوازم یک دادرسی عادلانه محسوب شده و ضروری می‌باشد.

۱- اصل ۳۵ قانون اساسی: در همه دادگاه‌ها، طرفین دعوی حق دارند برای خود وکیل انتخاب نمایند و اگر توانایی انتخاب وکیل را نداشته باشند باید برای آنها امکانات تعیین وکیل فراهم گردد.

۲- ماده ۳ قانون احترام به آزادی‌های مشروع و حقوق شهروندی مصوب ۱۳۸۳: محاکم و دادسراها مکلف‌اند حق دفاع متهمان و مشتکی‌عنهم را رعایت کرده و فرصت استفاده از وکیل و کارشناس را برای آنان فراهم آورند.

۳- ماده ۵۸ منشور حقوق شهروندی جمهوری اسلامی ایران ۱۳۹۵: حق شهروندان است که از بدو تا ختم فرآیند دادرسی در مراجع قضایی، انتظامی و اداری به صورت آزادانه وکیل انتخاب نمایند. اگر افراد توانایی انتخاب وکیل در مراجع قضایی را نداشته باشند باید برای آنها امکانات تعیین وکیل فراهم شود. در راستای استیفای خدشه‌ناپذیر حق دفاع، از استقلال حرفه‌ای وکلا حمایت خواهد شد.

پیشنهاد ویژه کیانداد :   سوءپیشینه

۴- ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲: با شروع تحت نظر قرار گرفتن، متهم می‌تواند تقاضای حضور وکیل نماید. وکیل باید با رعایت و توجه به محرمانه بودن تحقیقات و مذاکرات، با شخص تحت نظر ملاقات نماید و وکیل می‌تواند در پایان ملاقات با متهم که نباید بیش از یک ساعت باشد ملاحظات کتبی خود را برای درج در پرونده ارائه دهد.

۵- ماده ۳۴۷ قانون آیین دادرسی کیفری: متهم می‌تواند تا پایان اولین جلسه رسیدگی از دادگاه تقاضا کند وکیلی برای او تعیین شود. دادگاه در صورت احراز عدم تمکن متقاضی، از بین وکلای حوزه قضایی و در صورت عدم امکان از نزدیک‌ترین حوزه قضایی، برای متهم، وکیل تعیین می‌نماید. در صورتی که وکیل درخواست حق‌الوکاله کند، دادگاه حق‌الوکاله او را متناسب با اقدامات انجام شده، تعیین می‌کند که در هر حال میزان حق‌الوکاله نباید از تعرفه قانونی تجاوز کند. حق‌الوکاله از محل اعتبارات قوه قضاییه پرداخت می‌شود.

 

تبصره: هرگاه دادگاه حضور و دفاع وکیل را برای شخص بزه‌دیده فاقد تمکن مالی ضروری بداند، طبق مفاد این ماده اقدام می‌کند.

۱- ماده ۳۸۵ قانون آیین دادرسی کیفری: هر یک از طرفین می‌تواند حداکثر سه وکیل به دادگاه معرفی کند. استعفای وکیل تعیینی یا عزل وکیل پس از تشکیل جلسه رسیدگی پذیرفته نمی‌شود.

۲- ماده ۳۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری ۱۳۹۲: در جرائم موضوع بندهای (الف)، (ب)، (پ) و (ت) ماده ۳۰۲ این قانون، جلسه رسیدگی بدون حضور وکیل متهم تشکیل نمی‌شود. چنانچه متهم، خود وکیل معرفی نکند یا وکیل او بدون اعلام عذر موجه در دادگاه حاضر نشود، تعیین وکیل تسخیری الزامی است و چنانچه وکیل تسخیری بدون اعلام عذر موجه در جلسه رسیدگی حاضر نشود، دادگاه ضمن عزل او، وکیل تسخیری دیگری تعیین می‌کند. حق‌الوکاله وکیل تسخیری از محل اعتبارات قوه قضاییه پرداخت می‌شود.

پیشنهاد ویژه کیانداد :   معنای وکالت چیست؟

۳- ماده واحده مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص انتخاب وکیل توسط اصحاب دعوی مصوب ۱۳۷۰: اصحاب دعوی حق انتخاب وکیل دارند و کلیه دادگاه‌هایی که به موجب قانون تشکیل می‌شوند ملکف به پذیرش وکیل می‌باشند.

۴- بند ۱ ماده ۱۴ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی سازمان ملل متحد مصوب ۱۹۶۶ که کشور ما نیز در اردیبهشت ۱۳۵۴ به آن پیوسته است و قوانین آن الزام‌آور است بیان شده: همه در مقابل دادگاه‌ها و دیوان‌های دادگستری متساوی هستند. هر کس حق دارد به اینکه به دادخواهی او منصفانه و علنی در یک دادگاه صالح مستقل و بی‌طرف تشکیل شده طبق قانون رسیدگی بشود و آن دادگاه درباره حقانیت اتهامات جزائی علیه او یا اختلافات راجع به حقوق و الزامات او در مورد مدنی اتخاذ تصمیم بنماید.

 

ثانیا: دفاع از مجرم به معنای تأیید جرم و دفاع از جرم نیست. همان‌طور که در قوانین فوق‌الذکر ملاحظه گردید، در برخی جرائم، جلسه رسیدگی بدون حضور وکیل تشکیل نمی‌گردد و حتی برای قاتلین و مجرمان خطرناک و جنایت‌کار نیز حق داشتن وکیل تعیین شده است. در این پرونده‌ها، حضور وکیل کمک به احقاق حق و شفاف‌سازی زوایای مختلف موضوع می‌باشد که گاهی به برائت متهم می‌انجامد و می‌توان گفت اوج تقدس حرفه وکالت در این زمان است در مواردی هم که وکیل از ارتکاب جرم توسط موکل خود اطمینان داشته باشد، باز هم حضور وکیل جهت برگزاری یک دادرسی عادلانه و منطبق با قانون و حفظ حقوق متهم، لازم و ضروری است.

ثالثاً: حقوق رشته‌ای نظری است و ممکن است در آن استنباط‌های مختلف از قوانین و قواعد حقوقی صورت پذیرد و به همین دلیل ممکن است در یک دعوای واحد، هر کدام از وکلای طرفین، موکل خود را محق بداند و در راه احقاق حق وی وکالت نماید. لیکن نتیجه و تصمیم‌گیری نهایی بر عهده قاضی می‌باشد که ممکن است با هر یک از وکلای طرفین هم نظر بوده و یا نظر هیچ یک را قبول نداشته باشد.

پیشنهاد ویژه کیانداد :   اسناد و مدارکی که برای طرح دعوای وصول طلب نیاز دارید

رابعا: به قول علامه حلی در کتاب تبصره ‌المتعلمین فی احکام الدین: (مستحب است مردم آبرومند در مرافعات وکیل گیرند و خود مباشر خصومت نشوند). لذا از این جهت نیز اخذ وکیل در مرافعات توصیه شده و بلکه مستحب می‌باشد.

ولی در کل، این آیه شریفه قرآن کریم را در خاطر داشته و سرلوحه امور خود نمایید:

وَ لَا تَلبِسُوا الحَقّ بَالبَاطِلِ وَ تَکتُمُوا الحَقّ وَ أنتُم تَعلَمُونَ) (آیه ۲۴ سوره مبارکه بقره)

حق را به باطل مپوشانید تا حقیقت را پنهان سازید و حال آنکه (به حقانیت آن) واقفید.

دیدگاهتان را بنویسید

طراحی سایت و سئو سیبل