0
تعیین میزان اجرت‌المثلتعیین میزان اجرت‌المثل

تعیین میزان اجرت‌المثل ایام زوجیت

تعیین میزان اجرت‌المثل ایام زوجیت (زناشویی)

این مقاله در خصوص دادخواست تعیین میزان اجرت‌المثل ایام زوجیت مطابق با نظریه کارشناسان  موسسه حقوقی کیانداد بررسی شده است و در اختیار کاربران قرار می گیرد.

در تعیین میزان اجرت‌المثل ایام زوجیت وضع مالی مردم ملاک تعیین مبلغ اجرت‌المثل نمی ‌باشد، بلکه با ارجاع و واگذاری این امر به کارشناسی حق‌الزحمه و دستمزد زن در امور خانه‌داری مشخص می ‌گردد.

تعیین میزان اجرت‌المثل

مواردی که در تعیین میزان اجرت‌المثل ایام زوجیت مؤثر خواهد بود:

در تعیین میزان اجرت‌المثل ایام زوجیت کارشناس به موارد مختلفی دقت می ‌نماید:

* به زنان شاغل که در خارج از منزل کار می‌کنند همیشه اجرت‌المثل کمتری تعلق می‌گیرد.

در قانون و شرع (دین) زن مالک دارایی و پولی است که به دست می‌آورد و حال اگر با توافق شوهر، او در خارج از منزل کار می‌کند، الزام و اجباری ندارد که حتی یک ریال از درآمد خود را به همسرش (مرد) بپردازد یا اینکه در منزل خرج نماید. وقتی زن بیرون از خانه شاغل باشد، طبیعتاً وقت کمتری برای کارهای منزل می‌گذارد. زیرا کار در منزل بر اساس وقت تنظیم می‌ شود و زنی که در ساعت ۵ بعد از ظهر به خانه می‌ رسد، نمی‌تواند مانند زنی که از صبح در خانه است، کار و فعالیت داشته باشد.

* تحصیلات زن نیز مسأله دیگری است که در اجرت‌المثل او مؤثر خواهد بود.

* پایگاه اجتماعی، شأن زن، شغل پدر، محل زندگی در زمان مجردی و تحصیلات در زمان تجرد و بعد از ازدواج هم در افزایش میزان اجرت‌المثل تأثیر دارد.

* زنانی که فقط خانه‌دار هستند، در زمان کارشناسی برای تعیین اجرت‌المثل ایام زوجیت و زناشویی، رقم ‌های بهتری دریافت می‌ نمایند.

پیشنهاد ویژه کیانداد :   تخلفات بازرسان کار و کارشناس بهداشت کار (کارشناس بهداشت حرفه‌ای)

* همچنین تعداد فرزندان نیز از موارد مؤثر در کارشناسی اجرت‌المثل می ‌باشد. اگر فرزندان مادری دختر باشند، اجرت‌المثل کمتری به او تعلق می‌گیرد چون فرض بر این است که در خانه دختر همیشه به مادر کمک می‌کند. اما در مورد پسرها چنین مسأله ‌ای همیشگی نیست.

تمکین چیست؟

* اگر مادری به فرزند خود شیر داده باشد، اجرت‌المثل بیشتری دریافت می‌کند.

* اینکه زنی در هنگام ازدواج، فرزند یا فرزندان قبلی همسرش از زن سابقش را نیز بزرگ کند، باز هم موجب افزایش میزان اجرت‌المثل او می ‌شود.

* ممکن است مردی بخشی از ایام (روزها) زندگی خود را در مأموریت کاری خارج از کشور یا مثلاً زندان گذرانده باشد. این مسأله نیز در کاهش یا افزایش اجرت‌المثل مؤثر خواهد بود.

* نکته: معمولاً برای دوران عقد و زمانی که زن در خانه پدرش است و با همسرش دچار مشکل می ‌شود، اجرت‌المثل ایام زوجیت و زناشویی تعلق نخواهد گرفت.

خواننده گرامی می توانید برای مشاوره تخصصی درباره تعیین میزان اجرت‌المثل با وکیل طلاق موسسه حقوقی کیانداد مشاوره نمایید.

در پایان کاربران عزیز اگر هر گونه سوالی داشته باشید، می توانید از طریق تماس با ما یا صفحه پرسش و پاسخ با وکلای تهران و شهرستانها در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های علامت گذاری شده با * را باید تکمیل نمایید.

هجده − 6 =