0
تابعیت ایرانتابعیت ایران

برای دریافت تابعیت ایران باید به کجا مراجعه کرد

برای دریافت تابعیت ایران باید به کجا مراجعه کرد؟

این مقاله مطابق با نظریه کارشناسان موسسه حقوقی کیانداد ، در خصوص اینکه برای دریافت تابعیت ایران باید به کجا مراجع کرد بررسی شده و در اختیار مخاطبان و کاربران قرار می گیرد.

افرادی که متقاضی کسب تابعیت (شهروندی) دولت جمهوری اسلامی ایران می ‌باشند باید درخواست تابعیت خود را به:

* اداره تابعیت وزارت امور خارجه در مرکز

* دفاتر امور اتباع (شهروندان) و مهاجرین خارجی استانداری‌ های سراسر کشور

تسلیم نمایند.

مدارک لازم برای درخواست تابعیت ایرانی

۱- تکمیل، امضاء و ارائه یک نسخه پرسش ‌نامه درخواست کنندگان تابعیت ایران (نمونه شماره ۳) که باید به صورتی دقیق، کاملاً، خوانا و به زبان فارسی باشد.

۲- اصل و دو نسخه تصویر آخرین مدرک تحصیلی درخواست کننده و تصاویر مدارک ارائه شده باید کاملاً روشن و خوانا باشند.

۳- اصل و دو نسخه تصویر مدارک هویت (شخصیت) و تابعیت درخواست کننده (همچنین همسر و فرزندان)

۴- ۱۲ قطعه عکس ۴ × ۶ جدید و یکنواخت درخواست کننده که باید به صورت تمام رخ با زمینه روشن، بدون کلاه، عینک و شال گردن باشد.

۵- ۱۲ قطعه عکس ۹ × ۶ دسته جمعی همسر و فرزندان کمتر از ۱۸ سال (اگر تبعه و شهروند خارج باشند).

۶- اصل و دو نسخه تصویر سند ازدواج

گواهی عدم امکان سازش

مراحل دریافت تابعیت ایران

الف) چنانچه مندرجات هر یک از مدارک ارائه شده در بالا مخدوش و دارای اشکال باشد پذیرش و بررسی مدارک تا رفع اشکال به تأخیر خواهد افتاد.

ب) مأمور کنسولی پس از دریافت مدارک و انجام مصاحبه حضوری با درخواست کننده تابعیت ایران، تصویر آنها را طی نامه ‌ای به اداره تابعیت و امور پناهندگان وزارت امور خارجه ایران ارسال می‌ کند.

پیشنهاد ویژه کیانداد :   اعضای هیأت منصفه دادگاه ویژه روحانیت

ت) اصل مدارک متقاضی (تحصیلی، سند ازدواج، هویت و تابعیت) به وی بازگردانده خواهد شد.

پ) اداره تابعیت و امور پناهندگان پس از دیافت مدارک، تشکیل پرونده داده و انجام اقدامات و بررسی ‌های لازم، در صورتی که درخواست کسب تابعیت (شهروندی) وی مورد پذیرش قرار گیرد، مراتب را به نمایندگی درخواست کننده اعلام تا نسبت به دریافت ۳ نسخه اظهاریه کسب تابعیت ایران (نمونه شماره ۴) از متقاضی و ارسال آنها به مرکز اقدام نماید.

ت) مأمور کنسولی پس از دریافت ۳ نسخه اظهاریه تکمیل و امضاء شده به همراه اصل قبض بانکی پرداخت هزینه تصدیق (برای هر ۳ نسخه و به ارز محل) نسبت به تأیید آنها اقدام کرده و دوباره به اداره تابعیت و امور پناهندگان ارسال می ‌نماید.

ج) اداره تابعیت و امور پناهندگان پس از دریافت ۳ نسخه اظهاریه، برای متقاضی، همسر و فرزندانی که در زمان درخواست کسب تابعیت ایران کمتر از ۱۸ سال داشته ‌اند سند تابعیت (نمونه شماره ۵) صادر و به نمایندگی درخواست کننده ارسال تا به متقاضی تحویل دهند.

همچنین مراتب صدور سند تابعیت را طی نامه‌ ای به سازمان ثبت احوال کشور ابلاغ می‌کنند تا برای متقاضی شناسنامه‌ی ایرانی صادر گردد.

چ) نمایندگی پس از دریافت سند، مراتب را به متقاضی اعلام می‌کند تا ضمن مراجعه و ارائه اصل مدارک خارجی خود، همسر و فرزندان و اصل قبض بانکی پرداخت هزینه نقش تمبر، سند تابعیت خود را دریافت نماید.

سند تابعیت پس از نقش تمبر در مقابل دریافت اصل مدارک هویت خارجی به متقاضی تحویل می‌ گردد.

مدارک هویت خارجی دریافت شده همراه نامه‌ ای به اداره تابعیت و امور پناهندگان ارسال تا طی یادداشتی به سفارت دولت متبوع سابق وی در تهران فرستاده شود. (ماده ۹۸۴ قانون مدنی)

پیشنهاد ویژه کیانداد :   نداشتن تابعیت به چه صورت است

* نکته: بر اساس ماده ۹۸۵ قانون مدنی کسب تابعیت ایرانی پدر به هیچ وجه در مورد فرزند او که در تاریخ تقاضانامه به سن هجده سال تمام رسیده‌اند مؤثر نمی ‌باشد.

خواننده گرامی می توانید جهت مشاوره تخصصی درباره برای دریافت تابعیت ایران به کجا مراجعه باید کرد با وکلای مجرب در موسسه حقوقی کیانداد مشاوره نمایید.

یا از طریق تماس با ما یا صفحه پرسش و پاسخ با وکلای تهران و شهرستانها در ارتباط بوده و تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های علامت گذاری شده با * را باید تکمیل نمایید.

20 − 9 =