0
اقدامات اولیه پس از ارائه دادخواست به محاکم دادگستریاقدامات اولیه پس از ارائه دادخواست به محاکم دادگستری

اقدامات اولیه پس از ارائه دادخواست به محاکم دادگستری

اقدامات اولیه پس از ارائه دادخواست به محاکم دادگستری

در این مقاله در خصوص اقدامات اولیه پس از ارائه دادخواست به محاکم دادگستری را مطابق با نظریه موسسه حقوقی کیانداد توضیح می دهیم.

در خصوص برنامه های اولیه بعد از ارائه دادخواست به دادگاه های دادگستری طبق گفته موسسه حقوقی کیانداد اقدامات اولیه پس از ارائه دادخواست به محاکم دادگستری را با نظر به اینکه در بیشتر شهرهای بزرگ، دفترهای خدمات قضایی ایجاد شده ولی در شهرهای اطراف از روش سنتی استفاده می شود بنابراین لازم است این موضوع را در دو قسمت بررسی نماییم.

ارائه دادخواست در شهرهایی که دفاتر خدمات قضایی دایر می‌باشند

در این شهرها اقدامات اولیه پس از ارائه دادخواست به محاکم دادگستری از دفاتر خدمات قضایی انجام می شود در ابتدا فرم  ارائه دادخواست را تهیه و به صورت دستی جاهای خالی را تکمیل کنید بعد به سامانه الکترونیکی قوه قضاییه (عدلیران) مراجعه کرده و اقدام به ثبت دادخواست حقوقی نمایید و سپس کدرهگیری را دریافت و با مراجعه به یکی از دفاتر خدمات قضایی محل سکونت خود و اعلام کد رهگیری ضمن پرداخت هزینه دادرسی و هزینه خدمات قضایی و هزینه اوراق نسبت ثبت نهایی و تکمیل دادخواست و دریافت خود رهگیری خود اقدام کنید.

در صورت دسترسی نداشتن به اینترنت متن  ارائه دادخواست را در سی دی کپی کرده و همراه با مدارک مربوط به دادخواست به دفترهای خدمات قضایی مراجعه و از آنجا اقدام به ثبت دادخواست و کد رهگیری کنید توجه داشته باشید اگر متن به صورت تایپ شده نباشد زمان زیادی را در دفتر خدمات قضایی برای این کار از دست خواهید داد.

پیشنهاد ویژه کیانداد :   توافقات زوجین در طلاق توافقی

آیا استرداد دادخواست امکان پذیر است؟

مراحل ارائه دادخواست

بعد از ثبت ارائه دادخواست را ثبت کردید منتظر پیامک از سامانه قوه قضاییه باشید تا دادگاه و شعبه مورد نظر و شماره پرونده و همچنین زمان و تاریخ جلسه رسیدگی اعلام شود و بعد از دریافت می توانید به مراجعه سایت عدلیران به پیگیری دادخواست خود اقدام کنید.

طرح ثبت نام تمام وکلا و مراجعه کنندگان به محاکم دادگستری در سامانه ثنا و دریافت اطلاعات شما برای ابلاغ الکترونیکی هر گونه نیاز به حضور شما در مراجع قضایی از جمله رفع نقص و غیره علاوه بر اینکه به صورت پیامک به تلفن همراه شما اطلاع ارسال می شود بلکه اخطاریه الکترونیکی به صندوق الکترونیکی شما در سامانه ابلاغ الکترونیکی قوه قضاییه هم فرستاده می شود که توجه به مهلت در نظر گرفته شد از سوی مراجع قضایی بسیار ضروری و مهم می باشد.

بنابراین سعی کنید پس از دریافت پیامک قوه قضاییه برای رفع نقص مربوط اقدام کنید و آن را به روزهای آخر نگذارید و همواره سعی خود را بر مبنای کوتاه کردن و سرعت دادن به روند رسیدگی داشته باشید و از هر نوع اقدامی که موجب طولانی شدن جریان رسیدگی شود دوری کنید که در صورت اثبات منجر به تخلف محسوب می شود.

ارائه دادخواست در شهرهایی که دفاتر خدمات قضایی ندارند

فرستادن دادخواست در شهرهایی که مجهز به دفترهای خدمات قضایی نشده اند از روش مراجعه کردن به صورت حضوری به مراجع صلاحیت دار انجام می شود که در این موارد باید به مواد ۱۰ تا ۲۵ قانون آیین دادرسی مدنی ضروری است.

پیشنهاد ویژه کیانداد :   مبانی فقهی نفقه

اقدامات محاکم دادگستری

در این روش متن دادخواست باید برروی فرم های چاپی مربوط چاپ شود و تقدیم به قسمت محاکم دادگستری ارجاع شود و پس از کسب هزینه ها و پرداخت آنها دادخواست شما به شعبه منتقل می شود بعد از ارجاع پرونده باید به شعبه دادگاه مابقی امور اداری در دفتر شعبه صورت می گیرد.

بعضی از محاکم دادگستری پرونده در اول به شعبه ارجاع می شود و پس از آن در دفتر شعبه نسبت به تعیین و محاسبه هزینه دادرسی اقدام می شود و پس از تایید پرونده توسط مدیر دفتر شعبه نوبت به تعیین وقت رسیدگی است که امکان دارد حضوری به شما اعلام شود و یا طی پیامک و اخطار الکترونیک به اطلاعتان برسد.

در پایان کاربران عزیز اگر هر گونه سوالی داشته باشید می توانید از طریق تماس با ما یا صفحه پرسش و پاسخ با وکلای تهران و شهرستانها در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

طراحی سایت و سئو سیبل